Çatlaklanan İlk 10 Kişi Çözülmeyen 10 Kodlu Mesaj

Kendi evinizin rahatlığından en iyi uzmanlarımız bile şaşırtan şifreleri ve şifreli mesajları çözebilirsiniz. Bu 10 kodlanmış mesajdan bazıları cinayet ve gizemleri çözmenin anahtarıdır. En azından biri gömülü hazineye giden yolu ortaya koyuyor. Ancak her biri, başka kimsenin çözemediği bir bulmacayı kıran ilk kişi olduğunuzu bilmekle gurur duyuyor.


548
548 Beğeni

Kendi evinizin rahatlığından en iyi uzmanlarımız bile şaşırtan şifreleri ve şifreli mesajları çözebilirsiniz. Bu 10 kodlanmış mesajdan bazıları cinayet ve gizemleri çözmenin anahtarıdır. En azından biri gömülü hazineye giden yolu ortaya koyuyor. Ancak her biri, başka kimsenin çözemediği bir bulmacayı kıran ilk kişi olduğunuzu bilmekle gurur duyuyor.

10 Orman Fenn’in Gömülü Hazinesi

10-fenns-treasure

Fotoğraf kredisi: CBS News

Zengin sanat tüccarı Forrest Fenn kanserle uğraştığında, bir zamanlar burada olduğunu hatırlatan bir miras bırakmaya karar verdi. Santa Fe’nin kuzeyindeki bir dağlık alanda 1 milyon dolardan fazla altın ve hazine gömdü. 2011’de Fenn, gömülü hazinenin yerini belirleyen dokuz bilmece içeren bir anı yayınladı.

Hazine sandığı, Fenn’in gömdüğünden beri daha değerli olan altın paralar, külçeler, heykeller ve takılarla doludur. İnsanlar gerçek anlamda Fenn’in hazinesini bulmaya çalışırken hayatlarını tehlikeye attılar. 2016 yılında, Randy Bilyeu adlı bir adam altın arayışı sırasında öldü.

Bilyeu’nun ölümünden sonra Forrest Fenn “Hazine tehlikeli bir yere gizlenmedi” dedi. “Birçok kez, 80 yaşındaki bir erkeğin koyamayacağı bir yer bulmayacağımı söyledim.”

9 Somerton Man Şifresi

9-microwriting-somerton-man

Fotoğraf kredisi: adelaidenow.com.au

1948’de Somerton Man’in cesedi bir Avustralya sahilinde bulundu. Kimse onun kim olduğunu bilmiyordu. Yine de cebinde, üzerinde Farsça “Tamam Shud” (“Tamamlandı”) yazan bir gizemli kağıt parçası vardı.

Altmış sekiz yıl sonra, bu gizemin bir bölümünü hala evden çözebilirsiniz. Polise göre, Somerton Man gazeteyi Omar Hayyam’ın Rubaiyatı adlı bir kitaptan yırtmıştı . Kitabın arkasında şifreli bir mesaj yazmıştı:

WRGOABABD
MLIAOI
WTBIMPANETP
MLIABOAIAQC
ITTMTSAMSTGAB

Eski bir İngiltere dedektifi olan Gordon Cramer, mikro yazmanın harfler arasında saklandığına ve hepsinde 1.100 karakter olduğuna inanıyor. Ayrıca, mektuplar arasındaki kodun İngiliz ordusunun sırrını verdiğine de inanıyor.

Cramer’in teorisi, geniş çapta kabul görmedi, ancak kod çözülmedi.

8 Gündüz Güvercini

8-d-day-carrier-pigeon

Fotoğraf kredisi: Telegraph

Müttefik ordular, D-Day’te Fransa’nın plajlarına saldırdığında, İngiliz ordusu tamamen radyo karartması altındaydı. Memurlar, bacaklarına bağlı kodlanmış mesajlarla İngiltere’ye taşıyıcı güvercinler göndermek zorunda kaldı.

Biri onun yolunu kaybetti. Bir bacaya saplandı ve David Martin, ev tadilatları sırasında kuşun iskeletini açığa çıkana kadar orada 70 yıl kaldı. Kuşa bağlı küçük kırmızı bir kapsülde kodlanmış bir mesaj vardı:

AOAKN HVPKD FNFJW YIDDC
RQXSR DJHFP GOVFN MIAPX
PABUZ WYYNP CMPNW HJRZH
NLXKG MEMKK ONOIB AKEEQ
WAOTA RBQRH DJOFM TPZEH
LKXGH RGGHT JRZCQ FNKTQ
KLDTS FQIRW AOAKN 27 1525/6

2012 yılında, uzmanlar kodu kırmaya çalışmaktan ve bu mesajı web sitelerine koymaktan vazgeçtiler: “Orijinal kod kitaplarına, ek şifreleme ayrıntılarına veya mesajın etrafındaki herhangi bir içeriğe erişmeden kod çözmek mümkün olmayacaktır. ”

7 Tatjana J. Van Vark’dan Haiku

7-van-vark-code-machine

Fotoğraf kredisi: craftsmanshipmuseum.com

Tatjana J. van Vark, bir mühendis ve bir sanatçı arasında bir şeydir. Genellikle geçmiş günlerin teknolojisini taklit eden ve hatta kopyalayan karmaşık makineler geliştiriyor.

Bunlar fonksiyondan ziyade sanat eserleri, ama yine de inanılmaz bir teknik yetenek sergiliyorlar. Van Vark yetenekli bir mühendis olarak ün yapmış, sadece 14 yaşındayken resmen sıfırdan bir osiloskop yaratarak.

Ayrıca, Enigma makinesinde bir geliştirme olarak tanımladığı bir şifreleme cihazı geliştirdi. Birisi bu kodlanmış haiku şifresini çözebiliyorsa, nasıl çalıştığının ayrıntılarını paylaşacağına söz verdi:

GUK59 XBOFJ

-AFF1 SGU65 0-KME YKCL7
76PRO LIKNY / WVSZ X-JYI OS6GN 9GLYL
CTOSE -UBO6 OFD7P I + M3J

IOP59 O0 / 6T 10G2Q

Mesaj, kolay olması gerektiği gibi gözükecek kadar kısa, ancak henüz kimse bulamadı. Bugüne kadar, van Vark’ın makinesi şifreli şiiri kadar gizemli kalıyor.

6 Şeytanın El Yazısı

6-spoletano-devil-code

Fotoğraf kredisi: cipherfoundation.org

Bu kodlanmış mesaj ilk olarak 1539’da basılmıştır, ancak hiçbir zaman çözülmemiştir. Efsaneye göre, Ludovico Spoletano adlı bir adam tarafından yazılmıştır. Elini kontrol altına alan ve onu bu garip çizik mesajı yazmaya zorlayan Şeytan’ı çağırdı.

Hikaye, 16. yüzyıl halkının hayal gücünü heyecanlandıran doğaüstü sihir türleriyle doludur. Spoletano’nun kullandığı alfabe bile, o zamanlar Eden’in Bahçesinde konuşulan dil olduğuna inanılan Amharca’ya benziyor.

Elbette çoğu insan mesajının Şeytan tarafından yazıldığına gerçekten inanmıyor. Bunun yerine, biri Spoletano’nun kodunu kırar çözmez okuyabildiğimiz ve anlayabileceğimiz bir şifre gibi görünüyor.

5 Papirüs Oxyrhynchus 90

5a-greek-cipher-corn-papyrus

Wikipedia üzerinden fotoğraf

MS 180’ten kalma eski bir Mısır papirüsünde, hiç kimsenin çözemediği şifreli bir mesaj vardır. Bildiri, yalnızca tahıl ambarından mısır alımı için bir makbuzdur. Altta oyulmuş olsa da, tamamen anlaşılmaz Yunanca karakterlerle yazılmış iki satır.

Yukarıdaki resimde gösterildiği gibi, bu iki satır kodlanmış bir mesaj gibi görünüyor.

Papirüs ilk olarak 1898’de dünya ile paylaşıldı. Dokuz yıl sonra, British Museum’da bir el yazısı uzmanı olan Frederic Kenyon, mesajı deşifre etmek için kendisine geldi. Fakat ne Kenyon, ne de başka hiç kimse kodu çözmedi.

4 Zodyak Katilin Şifresi

4-corey-starliper-zodiac-killer-code

Fotoğraf kredisi: patch.com

1968 ve 1969’da, Zodyak Katili San Francisco’yu rahatsız etti. Masum avına devam ederken, yerel gazetelere bir dizi kodlanmış mesaj yayınlamasını da emretti. Bu, herkes seri katilin kodunu deşifre etmeye çalıştığı için halkı çıldırtmıştı.

İlk mesaj birkaç gün içinde deşifre edildi ancak gittikçe daha da zorlaştı. 340 karakter uzunluğunda olan bir tanesi çözümsüz kalıyor ve dünyadaki insanlar hala ne anlama geldiğini bulmakta zorlanıyorlar.

2012 yılında, Corey Starliper, kodu kırdığına inanıyordu. Sembolleri benzer görünümlü harflerle değiştirdi ve sonra her harfi alfabenin üç yerine aşağı getirdi.

Yöntemi, şu sözlerle biten katilden ürkütücü bir mesaj geldi: “Lütfen insanları öldürmeyi durdurmama yardım et. Lütfen. Benim adım Leigh Allen. ”

Uzmanlar, Starliper’ın teorisini “geçerli değil” olarak yazdılar. Starliper’in uygun olduğunda kendi kurallarını değiştirerek görmek istediği mesajı oluşturduğunu düşünüyorlar.

3 YOG’TZE Davası

3-yogtze

Fotoğraf kredisi: motherboard.vice.com

1984’teki ölümünden önce Gunther Stoll, karısına belirtilmemiş bir “onlar” tarafından izlendiğini ve hayatının tehlikede olduğunu söyledi. Aklını yitirmekten korkuyordu.

Öldüğü gün, “Anladım!” Diye bağırdı. “YOG’TZE” u bir kağıda yazdı ve evinden çıktı.

O gece, Stoll bir çukura çarpmış bir arabada ölü bulundu. Çıplak, sadece üzerinde “YOG’TZE” yazan kağıtla direksiyondaydı. İlk başta, polis az önce sarhoş olduğunu ve kaza yaptığını anladı.

Ancak otopsi, sürücü olmadığını açıkladı. Stoll bir araba tarafından çalıştırılmıştı ve onu öldüren kişi tarafından içine çıplak yerleştirilmişti.

YOG’TZE’un ne anlama geldiğini kimse bilmiyor. Yine de gizemli ölümü, birinin gerçekten onu takip ettiğini gösteriyor. “YOG’TZE” sadece bu kişinin kimliğinin anahtarı olabilir.

2 Kripto

2-kryptos-sculpture

Fotoğraf kredisi: Jim Sanborn

1990 yılında, heykeltıraş Jim Sanborn, CIA merkezinde bir Kryptos heykeli kurdu. Kryptos’ta , kodlu dört mesajı oluşturan 865 karakter var ve ülkenin en parlakları için bir meydan okuma olarak ayarlandı.

İlk üçü zaten deşifre edildi. Bir NSA çalışanı ilk olarak 1993’ün başlarında çözdü. 1998’de, bir CIA analisti çözdü ve 1999’da Jim Gillogly kodu çözen ilk özel vatandaş oldu.

Dördüncü kısım ise, asla çözülmedi:

OBKR
UOXOGHULBSOLIFBBWFLRVQQPRNGKSSO
TWTQSJQSSEKZZWATJKLUDIAWINFBNYP
VTTMZFPKWGDKZXTJCDIGKUHUAUEKCAR

Sanborn, 2010 yılında kodun bir kısmını verdi: “NYPVTT”, “Berlin” olarak deşifre edilmelidir. Dört yıl sonra, “MZFPK” nin “saat” anlamına geldiğini açıkladı.

Sanborn, “Berlin’de gerçekten ilginç birkaç saat var” diye belirtti. “Buna dalsan iyi olur”

1 Blitz Şifresi

1a-blitz-cipher

Fotoğraf kredisi: ciphermysteries.com

II. Dünya Savaşı sırasında, Alman bombaları bir Doğu Londra mahzeninde bir dizi kağıt ortaya çıkardı. Sayfalar, birisinin yazılı olarak büyük özen gösterdiği güzel yazılmış karakterlerle kaplıdır. Ancak yabancı alfabe çözülemez.

İlk sayfa, altında garip kodlanmış yazı bulunan bir plaket ile süslenmiştir. İkinci sayfa diyagramlarla kaplıdır ve üçüncü sayfa şifreli harflerle dolu bir ızgara sunar.

Şimdiye kadar sekiz sayfa yayınlandı. Fakat hiç kimse bunun ne anlama geldiğini veya kimin yazdığını bilmiyor. Bazıları, sayfaların 100 yıldan daha eski olabileceğini ve gizli bir toplumun şifreli bir mesajını alabildiğini söylüyor. Diğerleri, insanları eğlendirmek için bir aldatmaca olarak karalanmış olmanın sadece saçmalık olduğunu söylüyor.

Her kim şifresini çözerse, gizemi ortaya çıkaran ilk kişi olarak hatırlanacak.

.pages_link {font-size: 35px; text-align: center;border-top-width: 1px; padding-top: 22px; border-top-style: solid; border-top-color: rgb(221, 221, 219);}

.Xauthor-bio {display: none;}
.Xpromote {display: none;}

.author-bio p
{
font-size: 18px;
}

.author-bio span.author a
{
font-size: 16px;
}

Mark Oliver

Mark Oliver Listverse’e düzenli olarak katkıda bulunuyor. Yazısı, Onion’un StarWipe’ı ve Cracked.com da dahil olmak üzere başka sitelerde de yayınlanmaktadır. İnternet sitesi yazdığı her şey ile düzenli olarak güncellenmektedir.

Devamını oku: WordPress

Kaynak: https://listverse.com/2016/12/12/10-unsolved-coded-messages-you-could-be-the-first-to-crack/

 


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

548
548 Beğeni

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win