Bir Zamanlar Bir Yabancı Gezegene Gibi Görünen 10 Yol

İnsanlardan önce dünya çok farklı bir yerdi. Gezegenimiz her zaman şimdi olduğu gibi görünmedi. Geçtiğimiz 4,5 milyar yıl boyunca inanılmaz değişikliklerden geçti - ve hayal ettiğinizden daha da keskinler.


549
549 Beğeni

İnsanlardan önce dünya çok farklı bir yerdi. Gezegenimiz her zaman şimdi olduğu gibi görünmedi. Geçtiğimiz 4,5 milyar yıl boyunca inanılmaz değişikliklerden geçti – ve hayal ettiğinizden daha da keskinler.

Milyonlarca yıl önce geriye adım atarak ve Dünya üzerinde durabilseydiniz, sadece birkaç farklı hayvan göremezdiniz. Bir uzaylı gezegeninin bilim kurgu hikayesinden doğruca çekildiğini göreceksiniz.

Gezegenin Her Yerinde 10 Dev Mantar Vardı

Fotoğraf kredisi: uchicago.edu

Yaklaşık 400 milyon yıl önce, ağaçlar yalnızca bir adamın beline kadar filizlendi. Çoğu sadece birkaç metre yüksekti ve diğer bitkiler ve mantarlar çok büyük değildi – mantarlar hariç. Dünya tarihinin bir noktasında Prototaksitler adı verilen mantarlar dünyanın her köşesinde idi ve diğer canlıların üzerinde yükseldiler .

Bu şeylerin gökyüzüne 8 metre (26 ft) uzanan ve 1 metre (3 ft) genişliğinde olan gövdeleri vardı. Bu onları birçok modern ağaçtan daha küçük yapar. Fakat o zamanlar gezegendeki bitkilerin ve mantarların en büyüğü olmuşlardı, diğerlerine 6 metre (20 ft) gerildiler. [1]

Bugün mantarlarla ilişkilendirdiğimiz büyük kapaklar yoktu. Bunun yerine, neredeyse tamamen gövdeydiler – zeminden yapışan sadece büyük bir mantar direği. Ama onlar her yerdeydi. Gezegenin her yerinde bu şeylerin fosillerini bulduk. Demek ki devasa mantarlarla dolu bir orman bulamadan dünyadaki birçok yere gidemezdin.

9 Gökyüzü Turuncuydı ve Okyanuslar Yeşildi

Gökyüzü her zaman mavi olmamıştır. Yaklaşık 3.7 milyar yıl önce, okyanusların yeşil, kıtaların siyah olduğu ve tepedeki gökyüzü bulanık turuncu bir sis gibi göründüğü düşünülüyordu.

O zamanlar, Dünya’nın makyajı çok farklıydı ve bunun bizi tamamen farklı bir renk şemasıyla bıraktığına inanmak için her nedenimiz var. Okyanuslar yeşildi çünkü demir oluşumları deniz suyuna çözülüp yeşil bir pas dökülüp paslanmış bir bakır kuruşun gölgesinde lekeleniyordu. Kıtalar siyahtı çünkü soğutma lavları ile kaplanacaklardı ve onu kapsayacak herhangi bir bitki yoktu.

Ve gökyüzü mavi olmazdı. Bugün mavi görünmesinin sebebi, atmosferimizdeki oksijen, ancak 3.7 milyar yıl önce çok fazla değildi. Bunun yerine, gökyüzü çoğunlukla metan oldu. Güneş’in ışığı bir metan atmosferinde delinirken, tepede asılı duran turuncu bir sis görecektik. [2]

8 Çürük Yumurtaların Gezegeni Stunk

Sadece gezegenin neye benzediği hakkında teorilerimiz yok. Bilim adamları da onun nasıl koktuğunu bildiklerinden eminler. Ve eğer biri 1.9 milyar yıl önce havayı koklamak için etrafta olsaydı, çürük yumurtaların farklı kokusunu not ederlerdi.

Çünkü okyanuslar deniz suyundaki tuzu besleyen gazlı bakteri doluydu. Bakteriler tuz aldı ve hidrojen sülfür salıverdi, havayı bilim adamlarının kötü giden yumurtalar gibi koktuğunu söyleyen bir koku ile doldurdu. [3]

Fakat bu bilim adamları sadece kibar davranıyorlar. Dürüst olalım – bugün gaz halinde hidrojen sülfit salınımı yayan yaratıklarımız var. Bilimsel terimleri bir saniyeliğine bırakabilirsek, gerçekten sadece dünyanın osuruk gibi koktuğunu söylüyorlar. Çünkü bu bakterilerin salıverdiği şey buydu – sık ve alışılmadık derecede güçlü osuruklar.

7 Gezegen Mordu

Fotoğraf kredisi: Live Science

Dünyadaki ilk bitkiler büyümeye başladığında, yeşil değildi. Bir teoriye göre, mor olurdu. Dünyayı üç ya da dört milyar yıl önce uzaydan gördüyseniz, bugün her şey yeşil olduğu kadar mor olurdu.

Dünyadaki ilk yaşam formlarının Güneşten gelen ışığı biraz farklı bir şekilde emdiğine inanılmaktadır. Modern bitkiler yeşildir, çünkü güneş ışığını emmek için klorofil kullanırlar, ancak ilk bitkilerin retinal kullandıklarına ve bunun canlı bir menekşe gölgesi haline geleceğine inanılır. [4]

Mor, uzun süredir rengimiz olabilir. Yaklaşık 1.6 milyar yıl önce, gezegeni kaplayan bitkiler yeşile döndükten sonra, okyanuslarımızdan bazılarının morlaştığına inanılıyor. Kalın bir mor kükürt tabakası, suyu yüzeye yakın kapladı ve okyanusların tamamının mor görünmesini sağlamak ve onları inanılmaz derecede toksik hale getirmek için yeterli oldu.

6 Dünya Bir Kartopu Gibi Göründü

Fotoğraf kredisi: BBC

Hepimiz dünyanın buz çağındaki payına sahip olduğunu biliyoruz. Ancak 716 milyon yıl öncesinden bir tanesinin herhangi bir karikatür kadar uçsuz olduğuna dair son zamanlarda kanıtlar var. Buna “Kartopu Dünyası” dönemi denir, çünkü Dünya buzla örtülmüş olabilir, sonra tam anlamıyla uzayda yüzen dev beyaz bir kartopu gibi görünüyordu.

Dünya o kadar soğuktu ki ekvatorda buzullar vardı. Bilim adamları Kanada’da eski buzulların izlerini bularak bunu kanıtladılar. Bakmak için garip bir yer gibi geliyor, ancak 700 milyon yıl önce Kanada’nın o bölgesi ekvatordaydı.

Sonuç olarak, dünyanın en sıcak bölgeleri modern Arktik kadar soğuktu. Bilim adamları artık tam anlamıyla beyaz bir kartopu gibi göründüğünü düşünmüyorlardı, çünkü MÖ 716 milyonda hayatta kalmanın başka bir dehşeti vardı. Volkanlar sürekli patlıyor, gökyüzünü külle dolduruyor ve buzu ve karı kirli, karartılmış bir pislik bırakıyordu. [5]

100.000 Yıl Boyunca 5 Asit Yağmuru Yeryüzüne Düştü

Sonunda, Snowball Earth dönemi sona erdi – akla gelebilecek en korkunç şekilde. Dünyanın, bilim adamlarının “yoğun kimyasal ayrışma” dediği bir dönemden geçtiğine inanılıyor. Asit yağmuru sürekli olarak göklerden 100.000 yıl boyunca gökten aktığını söylemenin güzel bir yolu.

Asit yağmuru o kadar sert ve şiddetliydi ki, gezegeni kaplayan buzulları eritti. [6] Sonunda, bu, Dünya’nın başına gelen en iyi şeylerden biriydi. Besinleri okyanusa yolladı ve yaşamın deniz altında büyümesini sağladı, atmosfere oksijen yolladı ve Kambriyen’in Dünya’daki patlama yaşamını mümkün kıldı.

Şu an için kabus gibiydi. Hava karbondioksit doluydu ve asit yağmuru bile okyanusu zehirledi. Yani, Dünya’nın her yerine hayat patlayabilmeden önce, zehirli, zorlayıcı bir araziden biri olması gerekiyordu.

4 Kuzey Kutbu Yeşildi ve Yaşam Dolu

Yaklaşık 50 milyon yıl önce, Kuzey Kutbu çok farklı bir yerdi. Bu, erken Eosen Devri olarak adlandırılan bir zamandı ve dünya çok daha sıcak bir yerdi. Alaska’da palmiye ağaçları ve Grönland kıyılarında yüzen timsahlar bulabilirsiniz.

Gezegenin kuzey ucu bile yeşil kaplıydı. Arktik Okyanusunun devasa bir tatlı su birikintisi olduğuna ve kesinlikle yaşamla iç içe olduğuna inanılıyor. Su yeşil otlarla, özellikle de Kuzey Kutbu’nun her tarafında çiçek açan Azolla adında yeşil bir eğrelti otuyla doluydu . [7]

Tam olarak tropikal değildi. Bu dönemde, Kuzey Kutbu’ndaki en sıcak aylar sadece 20 santigrat derece (68 ° F) idi. Yine de, dünyamızın kuzey kesimleri, kalıcı karanlıkta kışları olan bir yerde hayatta kalmak için uyarlanan dev kaplumbağalar, kaplumbağalar, timsahlar ve ilk suaygırlarıyla doluydu.

3 Toz Güneşi Kapattı

Asteroit 65 milyon yıl önce dünyaya saldıran dinozorları yok ettiği için suçladı, orada bitmedi. Dünya karanlık ve yaralı bir korku yerine dönüşmüştür – ve hayal ettiğinizden daha da kötüydü.

Etki, gökyüzüne ve hatta uzaya uçan toz, toprak ve kayaları gönderdi. Yine de, tonlarca atmosferde sıkışıp kalmış ve tüm gezegeni büyük bir toz tabakasında kaplamış. Hala Dünyadaki canlılar için, Güneş gökyüzünden lekelenmiştir.

Bu sadece bir süre sürdü – en fazla aylar. Ancak büyük toz bulutu solunca bile, sülfürik asit stratosferde kaldı ve bulutların içine girdi. [8] Öyle kalınlaştı ki Güneş ışınlarını yok ettiler ve 10 yıl boyunca korkunç asit yağmuru fırtınaları getirdiler.

2 Bu Yağmurlu Sıvı Sıcak Magma

Fotoğraf kredisi: NASA

Bu asteroit, dört milyar yıl önce gezegene isabet edenlere kıyasla hiçbir şey değildi. Gezegenimizin ilk günlerinde asteroitler yağmuru Dünya’yı püskürttüler ve en kötü kabuslarınızdan cehennem gibi bir manzaraya dönüştürdüler.

Gezegendeki okyanuslar o kadar sıcaktı ki kaynıyorlardı. Asteroit etkisinden kaynaklanan ısı, Dünya’daki ilk okyanusları buharlaştırarak onları yeni sürüklenen ve kaybolan buhar haline getirdi. Dünya yüzeyinin büyük kısımları erimiş. Gezegeni kaplayan devasa kaya kütleleri, akıl almaz derecede sıcak sıcaklıklarda yavaş hareket eden bir nehir gibi sürüklenen bir sıvıya dönüştü.

Daha da kötüsü, kayaların bir kısmı buharlaştırıldı ve Dünya’nın atmosferi oldu. Magnezyum oksit, buharlaşan su gibi atmosfere girdi ve sıvı sıcak magma damlacıkları halinde yoğunlaştırıldı. [9] Yani bugün yağmur yağdığımızda, Dünya da o zaman gökten düşen sıvı bir magma görecekti.

Her Yerde 1 Devasa Böcek Vardı

Fotoğraf kredisi: National Geographic

Yaklaşık 300 milyon yıl önce, dünya masif ova bataklık ormanlarıyla kaplandı ve hava kesinlikle oksijenle doluydu. Bugün sahip olduğumuzdan yaklaşık yüzde 50 daha fazla oksijen vardı ve bu inanılmaz bir yaşam patlaması yarattı. Ayrıca bir Godzilla filminin dışına çıkan büyük, korkunç böcekler yarattı.

Bazı canlılar için atmosferdeki tüm bu oksijen çok fazlaydı. Küçük böcekler bununla baş edemedi, bu yüzden daha büyük ve daha büyük evrimleşmeye başladılar. Aslında, bazıları çok büyük oldu. Bilim adamları, modern martılar kadar büyük olan yusufçukların fosilleşmiş kalıntılarını, 0.6 metreden (2 ft) daha uzun kanatlarla buldular. [10]

Devasa böcekler, diğer devasa böceklerin yanı sıra, Dünya üzerinde de seyahat etti. Ama arkadaş canlısı değillerdi. Bilim adamları, bu büyük yusufçukların, et yiyen avcı olduklarına inanıyor.

.pages_link {font-size: 35px; text-align: center;border-top-width: 1px; padding-top: 22px; border-top-style: solid; border-top-color: rgb(221, 221, 219);}

.Xauthor-bio {display: none;}
.Xpromote {display: none;}

.author-bio p
{
font-size: 18px;
}

.author-bio span.author a
{
font-size: 16px;
}

Mark Oliver

Mark Oliver Listverse’e düzenli olarak katkıda bulunuyor. Yazısı, Onion’un StarWipe’ı ve Cracked.com da dahil olmak üzere başka sitelerde de yayınlanmaktadır. İnternet sitesi yazdığı her şey ile düzenli olarak güncellenmektedir.

Devamını oku: WordPress

Kaynak: https://listverse.com/2017/06/05/10-ways-the-earth-once-looked-like-an-alien-planet/

 


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

549
549 Beğeni

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win