Beklenmedik Kökenleri Olan 10 Günlük Şey

Pek çok alışkanlığımız ve evlerimizdeki küçük şeyler, sahip olduğumuzdan çok daha uzun zamandır buralarda. Bugün aldığımız şeylerin bazıları inanılmaz değişikliklerden geçti. Ve ilk çıktığında bazıları bugün için kullandığımız tam tersi amaçlarla kullanıldı.


537
537 Beğeni

Pek çok alışkanlığımız ve evlerimizdeki küçük şeyler, sahip olduğumuzdan çok daha uzun zamandır buralarda. Bugün aldığımız şeylerin bazıları inanılmaz değişikliklerden geçti. Ve ilk çıktığında bazıları bugün için kullandığımız tam tersi amaçlarla kullanıldı.

Suçlular İçin Bir Ceza Olarak 10 Koşu Bandı Başladı

10a-prison-treadmills

Fotoğraf kredisi: blogs.harvard.edu

Eğer hiç bir spor salonunda koşuyorsanız ve “bu işkence” diye düşündünüz, bildiğinizden daha haklısınız. Koşu bandı başlangıçta insanların acı çekmesini sağlamak için yapıldı.

İlk koşu bandı 1818’de William Cubit tarafından yapıldı. Bir hamster çarkı gibi çalışan ve kullanıcıların hiç bir yere gitmeden yürüyebilmelerini sağlayan bir tırabzanlı ahşap bir silindirdi. Cubit, bu koşu bantlarını mahktedm edilmiş suçluların günde 10 saat boyunca üzerinde yürüdükleri hapishanelere koydu.

Bir süre sonra, gardıroplar ucuz enerji kaynakları olarak çalışmak için koşu bantlarını tahıl değirmenlerine ve su pompalarına bağlayabileceklerini fark ettiler. Kısa süre sonra, koşu bandı İngiltere’nin her yerindeki hapishanelerde kaldı ve birkaçı da gölet boyunca hapishanelere yayıldı.

Ancak, yüzyılın başında, halkın sesi koşu bandında yürümenin en kötü suçlular için bile acımasız bir ceza olduğunu ilan etti.

Afrodizyak Olarak 9 Marul

9a-lettuce-535910387

Marul yaklaşık 5.000 yıldır. Büyüyen insanların en eski kanıtı, M.Ö. 2680’de, insanların yeşilliklerle ilgili çok heyecanlandıkları zaman Mısır’a aittir.

Mısırlılar marul için deliriyorlardı – yemek için değil. Tadının iğrenç olduğunu düşünüyorlardı. Bunun yerine, Mısırlılar seks sürücülerini artırmak için kullandılar.

Mısırlılar, maruldan süt beyazı bir sıvı salgılayabileceklerini anladılar. 14 yaşındaki herhangi birinin yapacağı bağlantıyı kurarak, onu yemenin sizi bir seks tanrısı yapması gerektiği sonucuna vardılar. Marulları toplu halde sağmaya ve dünyanın ilk afrodizyaklarından birini şişelemeye başladılar.

Hatta bir marul tanrısı bile atadılar. Adı Min ve genellikle ortaokul kitaplarında görünmüyor, çünkü marul tanrısı sürekli olarak sert bir ereksiyon yapıyor.

8 Wi-Fi, Kara Delikleri Algılamanın Bir Yolu Olarak Başladı

8-wireless-router

Fotoğraf kredisi: hotforsecurity.bitdefender.com

Wi-Fi, John O’Sullivan adlı bir fizikçi ile başladı. Stephen Hawking’in küçük kara deliklerin buharlaşabileceği, yaptıklarında radyo sinyalleri gönderebileceği teorisini okumuş ve O’Sullivan bunu ispatlamak istedi.

Teoride, bu sinyalleri Dünya’dan tespit edebilmeliyiz. Bu radyo sinyalleri hafif ve tespit edilmesi zor olurdu, ancak O’Sullivan onları bulmak için matematiksel bir araç geliştirmek için çok çalıştı. Uzun süre uzaya bakıyordu ama hiçbir şey bulamadı.

Daha sonra 1992 yılında, kablosuz bilgisayar ağları kurmaya çalışan bir şirketle iş buldu. O’Sullivan kara delik algılama aracını ağa uygulayana kadar kimse onu kaldıramadı – ve işe yaradı.

O’Sullivan’ın fikirleri Wi-Fi olana, yani kara delikler çizmeye yarayan bir araç haline geldi.

7 Bowling Dini Bir Tören Olarak Başladı

7-bowl-a-strike

Fotoğraf kredisi: easybowlingtips.blogspot.com

Teknik olarak, bowling Mısır’da başladı. MÖ 3200 yılında gömülü bir Mısırlı çocuğun mezarında, pim ve bir taş top olarak kurulan dokuz taştan oluşan bir set vardı. Neredeyse bugün tam da bowling oynadığımız gibi kullanılmış görünüyorlar.

Yine de Mısır oyunu zaman kaybetti ve aynı görünen bir oyunun, MS 3. yüzyılda Almanya’da ortaya çıkması muhtemelen bir tesadüf idi.

İlk bowling oyunu kilisede ciddi bir ritüel olarak oynandı. Cemaatçiler, günahkâr günahkarları temsil eden kulüpleri kurdular ve daha sonra onlara bir taş attılar. Cemaatçiler tüm gökleri yıktıysa, kendilerini günahtan arındırdılar.

Yakında, insanlar sadece bir ritüel oyun olarak başladı. Oyunun icat ettiği Almanlar haklı olsa da, ölmeden önce grev yapanların cennete açık bir yolu vardır.

6 Tıraş Vücut Kılı Haçlılar Müslümanları Kopyalarken Başladı

6e-man-with-razor-488911084

Müslümanlar, muhtemelen Brezilya balmumu arkasında olduğunu hayal ettiğiniz mutlak son insanlar. Tüm en iyi teorilerimiz olsa da, Batılıların bugün kendi bölgelerini tıraş etmelerinin sebebi olduklarını söylüyorlar.

12. yüzyılın ilk yarısında Avrupalı Haçlılar hala Kudüs’ü tuttular. Müslümanlar ve Hristiyanlar hamamları birlikte ziyaret ettiler – ve Avrupalılar çıplak bir Müslüman görmek için ilk şanslarını elde ettiler.

Avrupalıların ne kadar ahlaksız olduklarından şikayet eden Müslüman bir adam, bir Avrupalı bir adamın başka bir adamın önlüğünü kaldırdığını ve altına baktığını gördüğünü söyledi. Müslüman adamın kendini çıplak traş ettiğini görünce, Avrupalı adam heyecanlandı ve Müslüman erkeklerden onu ve karısını tıraş etmelerini istedi. Söyleyebileceğimiz kadarıyla Avrupalılar kasıklarını traş etmeye başladı.

5 Orta Parmak, Bir Yunan Filozofuyla Başladı

5a-middle-finger-glasses-488509330

Orta parmak tuhaf bir jest. Hepimiz bunun rahatsız edici olduğunu biliyoruz, ancak çoğumuz nedenle ilgili net değil. Görünen o ki, halen kullanımda olan en eski müstehcen jestlerden biri.

İlk kaydedilen kuş saygısızlığı M.Ö. dördüncü yüzyılda gerçekleşti. Yunan filozof Diogenes bir adamın konuşmasını izliyordu ve yapıcı bir geri bildirim vermek isteyen onu kaçırdı. Orta parmağını uzattı ve yanındaki ikisini kıvırdı, elini bir penis ve top gibi görünmesini sağlamaya çalışıyordu.

Diogenes’in hareketi yayıldı, en yüksek sanatlara doğru yürüdü. Kısa süre sonra, şair Aristophanes bir oyunda çalışmıştı. Bunlar, elbette, insanları saygısızlaştırmanın ilk günleriydi ve elbette, parmağını verirken karakterini kasıkla yararlı bir şekilde hareket ettirdi – sadece izleyicinin tam olarak neyi temsil ettiğini bilmesini sağlamak için.

Aztek Hayvan Kurban Ritüeli Olarak Başlayan 4 Balon Hayvanı

4a-balloon-dog-503188171

İlk balon hayvanları Aztekler tarafından yapıldı, ancak çok eğlenceli değildi. Aztekler balon hayvanlarını kurutulmuş ve hava geçirmez bir mühürle dikilmiş kedi bağırsaklarından çıkarmışlardır.

Sonra Aztekler onları havaya uçurup eğlenceli hayvan şekillerine çevirirdi. Balon hayvanlarını kana susamış tanrılarına bir teklif olarak ateşe verene kadar muhtemelen en azından biraz zevkliydi – Aztek standartlarına göre.

İlk palyaçonun Henry Maar’ın 1939 yılına kadar sürmüyordu. Muhtemelen eski bir Aztek ritüelini yaptığını bilmiyordu. Onüç Gökte bir yerlerde, insan fedakarlığına aç olan karanlık bir tanrı daha da güçlendi.

Almanya’da 3 Çinli Dama Başladı

3a-chinese-checkers-92104205

Çince dama oyunu Çince değil, almanca. Aslında, hatta dama dayalı değil; Hoppity adlı bir İngiliz oyunundan esinlenilmiştir.

Alman oyun şirketi Ravensburg, 1892’de ilk Çin Dama tahtasını yaptı. Buna kabaca “yıldız atlama” olarak tercüme edilen yarı Alman, yarı Yunanca bir isim olan Stern-Halma adını verdiler. Avrupa’ya yayıldı.

Ardından, 1928’de şirket oyunu ABD’ye götürmeye çalıştı. Amerikalılar, Stern-Halma adlı bir Alman oyunu satın almak üzere değildi. I. Dünya Savaşı’ndan on yıl sonra, Almanya tam olarak en popüler ülke değildi.

Çin ise, öyleydi. Mahjong ABD’ye yeni gelmişti ve hepsi öfkeliydi. Böylece şirket, Çin’den geldiği gibi davranmaya karar verdi. Man Dar-In ve Ching-Ka-Chek gibi birkaç isim daha denemelerine rağmen, Chinese Checkers ismine karar verdiler.

Golf oynayan bir kadın müstehcen kabul edildiğinden 2 Mini Golf başladı

2c-mini-golf-529994835

1867’de, Viktorya dönemi şafağında, İskoçya’nın St. Andrews kentinde 18 delikli bir yeşil delik açıldı. İnsanlar oynamak için dışarı çıktılar, kadınlar ve erkekler aynı şekilde ve bu da en uygunsuz bir sahneyi ortaya çıkardı.

Oyunu utanmadan halka açık olarak oynayan kadınlar, topa vurmak için omuzlarını açtıktan ve sık sık kollarını kaldırdılar. Victorialılara göre, bu karanlık bir sokakta bir trençkotu açmak gibi müstehcendi. Victorialılar hemen buna bir son verdi.

Kadınlar karar vermişlerdi, vurabiliyorlardı, ama uzun bir arabaya vurmak kesinlikle uygunsuzdu.

Yakında, bir grup kadın, dünyanın ilk mini golf takımı olan ilk Kadınlar Atıcılık Kulübü’nü başlattı. 1912’de ilk “Golfstacle” ilan edildi ve oyunu birkaç engelle karşıladı. 1916’da, ilk mini golf sahası Amerika’da kuruldu – İskoçya bayan kulüplerinden sonra modellendi.

Doğum Günü Pastaları Üzerine 1 Mum Ay Tanrıçası Anısına Başladı

1e-birthday-cake-512474604

Doğum günü pastalarına neden mum koymaya başladığımızla ilgili pek çok farklı teori var ve bunların hiçbiri kesin olarak kanıtlanmadı. Ancak nedensel bir bağlantı olduğunu ispatlayamasak bile, birisinin ilk kez pastanın üzerine mum koyduğunu biliyoruz.

Eski Yunanlılardı. Her baharda Mounichia adında bir festival düzenlediler; burada kadınlar av ve Ay tanrıçası Artemis’e teklifte bulunacaklardı. Mumlarla doldurdukları bal keklerini hazırladılar, gökyüzündeki Ay gibi parlamayı amaçlıyorlardı.

Birçok yönden, pastaları tıpkı modern doğum günü pastalarımız gibiydi. Elbette, geleneğin yarısını kaçırıyoruz. Yunanlılar sadece bir kek yapmadılar, aynı zamanda bir keçiyi kesiyorlardı.

Birkaç geleneksel balon hayvanıyla birleştirin; çocuğunuzun terapistlere gelecek yıllar boyunca anlattığı bir doğum günü partisine sahip olacaksınız.

.pages_link {font-size: 35px; text-align: center;border-top-width: 1px; padding-top: 22px; border-top-style: solid; border-top-color: rgb(221, 221, 219);}

.Xauthor-bio {display: none;}
.Xpromote {display: none;}

.author-bio p
{
font-size: 18px;
}

.author-bio span.author a
{
font-size: 16px;
}

Mark Oliver

Mark Oliver Listverse’e düzenli olarak katkıda bulunuyor. Yazısı, Onion’un StarWipe’ı ve Cracked.com da dahil olmak üzere başka sitelerde de yayınlanmaktadır. İnternet sitesi yazdığı her şey ile düzenli olarak güncellenmektedir.

Devamını oku: WordPress

Kaynak: https://listverse.com/2016/12/19/10-everyday-things-totally-unegected-origins/

 


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

537
537 Beğeni

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win