10 süper güç gerçek insan var (ve neden korkunçlar)

Süper güçlü mutantlar sadece çizgi romanlarda değil. Olağandışı hediyelerle doğmuş gerçek insanlar var, sadece süper güç olarak tanımlanabilecekleri kadar inanılmaz. Aradaki fark, gerçek güçlenmiş insanların suçla savaşmamalarıdır. Sadece normal hayat sürerek dolaşıyorlar - ve oldukça iyi bir sebepten dolayı.


549
549 Beğeni

Süper güçlü mutantlar sadece çizgi romanlarda değil. Olağandışı hediyelerle doğmuş gerçek insanlar var, sadece süper güç olarak tanımlanabilecekleri kadar inanılmaz. Aradaki fark, gerçek güçlenmiş insanların suçla savaşmamalarıdır. Sadece normal hayat sürerek dolaşıyorlar – ve oldukça iyi bir sebepten dolayı.

Her zaman hayalini kurduğun süper güçler, hayatı her zaman inanılmaz kılmaz. Onları çok iyi tanıyan gerçek insanlar olarak, insanüstü güçler bazı korkunç dezavantajlarla gelir – ve hayatı cehenneme çevirebilirler.

10 Acı hissetmeyen küçük kız

Fotoğraf kredisi: Ross Parry Agency

Olivia Farnsworth asla acı hissetmez. [1] Kromozom 6 silme adı verilen bir durumla dünyaya geldi; bu onu acı hissetmeden ve hiçbir tehlike hissetmeden terk etti.

Bazı yönlerden, inanılmaz bir hediye. Bir araba çarptığında hayatta kalmasına yardım etti. Araba, göğsünün üzerinden geçti ve sonunda durmadan önce birkaç metre sürükledi – ve ailesi korkup giderken, Olivia ayağa kalktı, annesine el salladı ve “Ne oluyor?” Dedi. Hayatta kalmasının tek sebebi şuydu: toplam korku eksikliği onu sertleştirmekten alıkoydu. Acı hissetmediği için, çoğumuz için ölüme yakın bir deneyim olacak olandan rahatsız bile değildi.

Yine de, Olivia’nın durumu her zaman herkes için korkunç. Kendini asla yorgun veya aç hissetmez, bu yüzden annesi hayatta kalması için yemeğini ve uyku ilacını zorla beslemesi gerekir. Artı, vücudumuz bir sebepten dolayı acı hissediyor: bizi incinmemek için. Olivia ile bu asla bir sorun değil – bir zamanlar farkına bile varmadan kendi dudağından ısırmayı başardı.

Belki de şimdi her zaman kendimi kötü hissetmek ve o kadar da kötü bir iş değil.

9 Mükemmel Hafızalı Kadın

Fotoğraf kredisi: Bryce Duffy

Jill Price asla bir şey unutma. Hayatında olan her şey hakkında sınav yaptı ve yaşadığı her şeyin tarihini, saatini ve küçük ayrıntılarını mükemmel bir şekilde hatırlayabiliyordu. Aklı, geçmişinden her anı dinleyebilen, bitmeyen bir video kaydedici gibidir.

Kulağa oldukça hoş geliyor – bununla yaşamak zorunda olmadığınız sürece. Fiyat kendisi olsa da, “durmaksızın”, “kontrol edilemez” ve “tamamen yorucu” olarak adlandırıyor.

Hafızası o kadar canlı ki etrafındakilere odaklanmakta zorlanıyor. Geçmişin hatırlanması ile sürekli olarak dikkatini dağıtıyor ve yeni şeyler öğrenmeye odaklanmasını çok zorlaştırıyor. Ve hafızası aslında hatırlamaya değer şeyler üzerinde çalışmaz. Ayrıca, yalnızca kendi deneyimlerinden bir şeyler hatırlıyor – okuldaki gerçekleri ezberlemeye çalıştığında, hafızası, diğer herhangi birinden daha zayıf.

8 Kırılmaz Kemikli Aile


1994’te sadece “John” olarak bilinen bir adam korkunç bir araba kazası geçirdi. [3] Her hakkıyla onu öldürmesi gerekirdi – ama mucizevi bir şekilde, John tamamen zarar görmüştü. Omurga kırığı yoktu ve tek bir kırık kemiği yoktu. Doktorlar araştırdığında, ailesinde hiç kimsenin yaşamı boyunca hiç bir kemik kırmadığını fark ettiler.

John’un hayat hikayesini Unbreakable filminin konusu olarak tanıyabilirsiniz. Gerçek hayattaki bir film kahramanı – ortalama insandan sekiz kat daha yoğun kırılmaz kemikleri olan bir adam. Ve film gibi, en büyük zayıflığının su olduğunu söylüyor: John yüzmek için çok ağır.

Ancak durumunu paylaşan diğer insanlar, yaşam sınırlarını daha sonraki yıllarda yaşanamaz hale getirdiğini söylediler. Yoğun kemikleri, anormal derecede ağır iskeletlerinin etrafından sürüklenmesinden inanılmaz yorgunluk ve bacak ağrılarıyla birlikte “çarpma ve mide bulandırıcı baş ağrıları” olarak tanımladıklarını yaratır.

John biraz daha büyüdüğünde, sorunlarının bir yüzme havuzuna atlayamamaktan çok daha kötü olduğunu anlayacaktır.

7 100 Milyon Renk Gören Kadın


Çoğu insan, gözlerinde yedi milyon renk tayfı görmelerini sağlayan üç tür koni vardır. Evrendeki diğer milyonlarca renk, birkaç hayvan dışındaki herkese açık değildir – ve yalnızca “cDa29” kod adıyla bilinen bir kadın.

CDa29, dört adet tamamen işlevsel renk koni tipine sahiptir ve 100 milyon renkten oluşan geniş bir spektrum görmesine izin verir. [4] Geri kalanımızın hayal bile edemediği milyonlarca milyonu içeren bir renk gökkuşağı gördü.

Başkaları onları görebilseydi, bu harika olurdu. Ancak, sonuç olarak, pratik sonuç, diğer insanlarla iletişim kuramadığı bir sürü renk görmesidir. Çoğunlukla, görebildiği karmaşık gölgeler, diğer insanların gördüğü renkleri anlamasını zorlaştırıyor. Sonuç olarak, tetrakromatik görüşü olduğu doğrulanmadan önce, cDa29 yanlışlıkla renk körü olarak etiketlendi.

Aslında, tüm kadınların yüzde iki ila üçünün 100 milyon rengin tam spektrumunu görebildiğini ancak bununla ilgili özel bir şey olduğunu anlamadığını söyleyen bir teori var. Bunun yerine, cDa29 gibi, genellikle sadece renk körü olarak yazılırlar. Ve onların erkek yavruları aslında. Garip bir ironi kıvrımında, bazı kadınların ekstra renkler görmesini sağlayan gen, erkeklerin renk körü olmalarına neden oluyor – yani cDa29, benzersiz vizyonunu hiçbir zaman oğullarıyla paylaşamayacak.

6 Fevkalade Esnek Cildi Olan Adam

Fotoğraf kredisi: Günlük Buzz

Garry Turner gerçek bir hayat Bay Fantastic. [5] Ehlers-Danlos sendromu ile doğdu, ona lastik bir bant gibi gerilebilecek inanılmaz derecede gevşek bir cilt veren bir durumdu.

Ayrıca, hayatının her anında sürekli acı çekiyor. Uyandığı andan itibaren, kendini uyuyarak uyuşturduğu ana kadar, Garry Turner cildinin altında o kadar kötü acı veren acı çeken bir ağrı hisseder ki, sadece gün geçmesi için morfin yamaları giymesi gerekir.

Esnek cildi de etkili bir şekilde hemofiliak bıraktı. Cildin kan pıhtılaşması çok zor bir zaman geçirir, bu da kesildiği zaman kanın durmadan ondan döküldüğü anlamına gelir.

Sık sık dışarı çıkması için çok fazla ağrı kesici ilaç alıyor, bazen kaçabilmesi için 40 saat boyunca bilinçsiz kalabiliyor. Sürekli bilinç kaybı, onun okulu bitirmesini imkansızlaştırdı ve hayatının geri kalanı için seçeneklerini ciddi şekilde etkiledi.

Başarabilmesinin tek yolu, sirk sanatçısı olarak işe girmek. Modern bir ucube şovunun bir parçası olarak çalışıyor ve başkalarının eğlencesi için işkence görüyor.

5 Mutant Süper Güzelliği Olan Kadın

Fotoğraf kredisi: Olga

Elizabeth Taylor bir mutant – teknik olarak konuşuyor. Göz kamaştırıcı, mavi-mor gözleri ve iki kat kalın kirpik seti, bazı kadınları etkileyen FOXC2 geninin mutasyonunun, ekstra kirpik büyümesine ve özellikle çarpıcı bir iris tonuna sahip olmalarının sonucudur. [6]

İnsanüstü güzelliğin avantajları oldukça açık. Elizabeth Taylor’ın davasında, onu süperstarlığa götürmeye yardımcı oldular. Ama her zaman onun için olduğu kadar iyi sonuç vermiyor. FOXC2 mutasyonu, bazı rahatsız edici yerlerde saçın uzamasına neden olabilir. Çoğu zaman, bu ekstra kirpikler, kadının göz küresine sürtünecek ve onları yırtmalarını sağlayacak kadar rahatsız edici olabilir. Ve eğer tedavi edilmezse, gözdeki yüzey hücrelerini görme kabiliyetine zarar verinceye kadar parçalayabilir – ve hatta kör olmasını sağlar.

Mutasyon ayrıca yüksek kalp problemleri riski ile de bağlantılıdır. FOXC2 mutasyonu olan kadınlar, kalp hastalığı riski daha yüksektir.

Bu arada, sonunda Elizabeth Taylor’ı öldüren şey buydu. Ve eğer Taylor’ın sekiz evliliği bir şeyi ispat ederse, bu güzel gözlerin bir kalbi tamamen pes etmeden önce bir kadını kalp atışlarından geçirmesine neden olabilir.

4 AIDS’e Bağışık Olan Adam


Steve Crohn açıklanamaz bir genetik mutasyona sahipti. Bazı nedenlerden dolayı, AIDS’e karşı bağışıklığı vardı. [7]

HIV salgınıyla yaşayan eşcinsel bir adam olduğu için Crohn, dışarıdan, her insanın yapabileceği kadar şanslı görünüyordu. Cinsel yolla bulaşan hastalık etrafındaki herkesi öldürürken, Crohn mükemmel düşünmeye devam etti;

Crohn, değer verdiği herkesi izlerken, yaşamaya devam etmek zorunda kaldı. İşte deneyimini nasıl tarif ettiği:

Zor olan sürekli kederle yaşamak. Her yıl insanları kaybediyorsun – altı kişi, yedi kişi. [. . . ] Kolay değil, arkadaşlarını kaybettiğinde ve bu kadar gençken, ve çok uzun bir süre devam ediyor.

Crohn doktordan sonra doktora gitmeyi bıraktı, onu incelemeleri için yalvardı, çünkü neden hala hayatta olduğunu anlayamıyordu. Onu AIDS’e karşı dirençli yapan genetik bir mutasyona sahip olduğunu öğrendiler – ama aslında onunla hiçbir şey yapamadılar. Başkalarının hayatını kurtarmak için Crohn’un durumunu kullanamadılar.

Sonunda, arkadaşlarının ölmesini izlemek, Crohn’un idare edemeyeceği kadar fazlaydı. 66 yaşındayken onlara katılmaya karar verdi. Steve Crohn intihar etti.

3 Süper İşitme Olan Kadın


Justine Mitchell, insanüstü bir duruşma aldığında 39 yaşındaydı. Üstün kanal ayrılması denilen ve duyduğu her şeyin inanılmaz derecede yükseltilmesine neden olan bir durum geliştirdi. Süpermen gibiydi, temel olarak, mavi taytlarda dolaşması biraz sosyal olarak kabul edilebilirdi.

Yine de, ortaya çıktığı gibi, süper işitmeye sahip olmak, Mitchell’in sözleriyle – “bir sefalet” te hayat kuruyordu. [8] Gözlerini yana doğru hareket ettirmenin “kafamdaki tahta üzerinde zımpara kağıdı gibi geldi” dedi.

Gözleriniz sağır edici olduğunda, diğer her ses mutlak işkencedir. Mitchell kendi kalp atışlarını davul kadar yüksek sesle duyabiliyordu. Bir kahve makinesinin tıslaması o kadar yüksek ki dik durmasını zorlaştırıyordu ve kendi sesi onu mide bulantısına çevirecekti.

Sonunda Mitchell, hayat kurtarıcı bir operasyonla yaptığı süper duruşmadan kurtulmayı başardı. Kolay değildi – doktorlar beyninde ameliyat yapabilmeleri için kafatasını çatlatmak ve kulak kanalını kulağından ekstra kas parçalarına takmak arasında bir seçim yaptılar, ancak Mitchell buna değmeyeceğini söyledi bayılmadan koridorda yürüyebilme

2 Süper Zekalı Adam

Fotoğraf kredisi: Peti Info

Daniel Tammet’in insanüstü bir beyni var. Pi’yi hafızada 22.514 ondalık basamağa kadar okuyabiliyor ve çoğu kişinin tuvaletin nerede olduğunu sormakta ustalaşabileceğinden daha hızlı dilleri ustalaştırabiliyor. Mesela, sadece bir hafta boyunca dili çalışarak geçirdikten sonra, kusursuz İzlandaca dilinde tam bir röportaj yaptı.

Bütün bunlar harika olurdu, eğer insanlardan gerekli tüm yaşam pi’nin rakamlarını okumaksa. Fakat Asperger’in ve son derece mantıklı beyninin bulunduğu Tammet için, geri kalanımızın yaptığı mantıksız şeylerin birçoğunu anlamak neredeyse imkansız.

Tammet, “Beynim her şeyi beton ve somutlaştırır,” dedi. “Maddi olmayanları anlamak zor buluyorum.” [9]

DVD koymak, taksi çağırmak veya cebir denklemleri yapmak (bilinmeyenleri temsil etmek için mektuplar kullanmak) gibi şeyler Tammet için kafa karıştırıcıdır. Ve o kadar kolay dikkati dağılıyor ki, araba kullanmasına izin verilmiyor. Ancak, onun için en zor olan zorluk, başkalarının eylemlerinin ne zaman mükemmel, bilimsel bir anlam ifade etmediğini anlamaktır. Özellikle duygular onun için kafa karıştırıcı.

Tammet, yeteneklerini Vegas’ta gerçek bir Rain Man zaferini çekmek için kullandığında, sahte bir mutluluk gösterisi koymak zorunda kaldığını söylüyor. Gerçekten fazla bir şey hissetmedi, ama herkesin kendisini izlemesini sağladı. Bekledikleri gibi olduğunu biliyordu.

1 Hiçbir şeyden korkmayan adam

Fotoğraf kredisi: Jordy Cernik

Jordy Cernik hiçbir şeyden korkmuyor. Cushing sendromunu tedavi etmeyi üstlendiği iki ameliyat boyunca, adrenalin üreten bezleri çıkartan bile korkmak zorunda değil. Ve şimdi fiziksel olarak korkmaktan aciz. [10]

Korkusuzca yaşamanın kesin kesin yanları var. Cernik, en ufak bir gerginlik hissini bile hissetmeden bir uçaktan atlayabilir. Ve sık sık yapar. Yardım için para toplamak amacıyla dublör yapmak için özel gücünü kullanmaya başladı.

Fakat uçaktan atlamak Cernik’e gerçekte verdiğimiz heyecanı vermez. Aslında, hemen hemen her şey onun için sıkıcı. Roller coaster ailesine bindiğinde, mutfak masasında oturacağımız kadar heyecanlı olduğunu söyledi.

Bu, hiçbir şey hissetmediği anlamına gelmez. Cernik bir şeyi hissediyor: sürekli, bitmeyen acı. Hala onu kırılgan, artritik kemiklerle terk eden Cushing sendromundan muzdariptir. Artık adrenaline sahip olmadığına göre, artık vücudun en güçlü doğal ağrı kesicilerinden birine sahip değil; yani hissettiği her ağrı, çok daha kötü.

 

.pages_link {font-size: 35px; text-align: center;border-top-width: 1px; padding-top: 22px; border-top-style: solid; border-top-color: rgb(221, 221, 219);}

.Xauthor-bio {display: none;}
.Xpromote {display: none;}

.author-bio p
{
font-size: 18px;
}

.author-bio span.author a
{
font-size: 16px;
}

Mark Oliver

Mark Oliver Listverse’e düzenli olarak katkıda bulunuyor. Yazısı, Onion’un StarWipe’ı ve Cracked.com da dahil olmak üzere başka sitelerde de yayınlanmaktadır. İnternet sitesi yazdığı her şey ile düzenli olarak güncellenmektedir.

Devamını oku: WordPress

Kaynak: https://listverse.com/2018/07/14/10-superpowers-real-people-have-and-why-theyre-terrible/

 


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

549
549 Beğeni

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win