10 Kez Bilim Adamları Ne Olur Olduğunu Görmek İçin Hayvanları Yüksek Gördü

Her bilim deneyi değerlidir. Bir bilim insanı, kontrollü bir ortamda bir fikri test etme şansı bulduğunda, dünya hakkında daha fazla şey öğreniriz.


576
576 Beğeni

Her bilim deneyi değerlidir. Bir bilim insanı, kontrollü bir ortamda bir fikri test etme şansı bulduğunda, dünya hakkında daha fazla şey öğreniriz.

Elbette, hayvanları yükseltmenin ve olanları izlemenin değerini görmek zor olabilir, ancak bu deneyler bize çok değerli şeyler öğretti. Bilim sayesinde nihayet insanlığı yıllarca rahatsız eden soruların cevaplarını biliyoruz.

Bu olanlar gibi.

10 Bebop Jazz’a Sıçanmak Ne Kadar Kokain Alır?

İki sinirbilimci laboratuvar fareleri hakkında derinden rahatsız edici bir şey keşfetti. Bir deneyde, farelerin dinlemek istedikleri müziği seçmelerine izin verdiler. Miles Davis’in “Dört” ü bebop kanonunun bir parçası olmasına rağmen, fareler saksafonda John Coltrane içeren klasik 1956 seansının tadını çıkarma seçeneği olsa bile, nadiren dinlemeyi seçecekti.

Neyse ki, düzeltmenin bir yolunu buldular. Araştırmacılar, 90 dakikalık bebop caz değerlendirme seanslarına başlamadan önce sıçanlara kokain ve met zorla besleme vermeye başladılar. Her ne kadar fareler muhtemelen kokain çılgına döndüğü bir ortamda dolaşmaya başlasa da, salıncak dansında bir girişim olmadığını kesin olarak kanıtlayamadılar.

Daha sonra bilim adamları fareleri soğuk hindi ilaçlarından bıraktılar ve bir kez daha kendi müziklerini seçmelerine izin verdiler. Araştırmacıların zevkine göre, fareler özel olarak bebop cazı dinledi.

Araştırmacılar farelerin caz dinlemeye başladığını, çünkü onlara nostaljik bir yüksek verdiklerini söyledi. Müziği her duyduklarında, vahşi horlama kokteyli ve sigara içen günlerini yeniden yaşarlardı.

Araştırmacılar, deneyin gerçek noktası buydu. “Caz sevmek için fareleri öğretmek için kola kullanabileceğini” kanıtlamak için sadece bunu yapmadıklarını belirtmek için kendi yollarına gittiler. Bu doğru. Ancak, sadece kayıt için, deneyleri kesinlikle caz sevmek için sıçan öğretmek için kok kullanabileceğini kanıtladı. [1]

9 Meyve Sineklerinin Eşcinsel Cinsiyetle Deneme Yapması Gerekenler Ne Kadar Sarhoş?

Bir Pennsylvania Eyalet Üniversitesi profesörü aydınlatıcı bir deney yaptı. Meyve sineği, yalnızca karşı cinsle flört eden ve kendilerini Kinsey skalasının diğer uçlarını dolduran garip ve yasak hazzelere kapatarak yapan bir tür prudish böcek olduğunu fark etti. Asırlık sorunun cevabını bulmanın ahlaki görevi olduğunu hissetti: Bir meyve sineğinin başka bir erkekle çıldırmadan önce ne kadar sarhoş olması gerekiyordu?

O ve ekibi etanolle pamuklu bir ped yaptılar ve meyvelerin uçar sarhoş olmalarını sağladı. İlk başta, sonuçlar hayal kırıklığı yarattı. Sarhoş meyve sinekleri sadece kendilerine tutulur ve araştırmacıların kasette yakalamayı umdukları Gone Wild görüntülerinin hiçbirini sağlamada başarısız oldu.

Yine de, takım pes etmeyi reddetti. Meyve sineği sarhoş olmaya devam ettiler. Kısa bir süre sonra, üç günlük bir bükücüye çıkmak için yeterli meyve sineği yakalarsanız, dolu, bekletilmeyen, eşcinsel bir meyve sineği alemini izleyeceğinizi keşfettiler.

Profesör, basitçe röntgenciliğin ötesinde tüm bunların bir anlamı vardı, muhtemelen dünyada neye YouTube’a yüklediğini sorduktan sonra açıkladı. Deney, alkolün inhibisyonu gevşetebildiğini kanıtladı, çalışmanın kendisinin bile kabul ettiği “zaten bilinen”. [2]

Ama hey. Bu araştırmacıların partilere anlatacakları bir hikaye var.

8 Meth’te Yüksek Olan Bir Koyun Tararsanız Ne Olur?

Fotoğraf kredisi: popsci.com

Son zamanlarda yapılan bir araştırma, akademik topluluğun merakını yıllarca arttıran ilginç bir soruyu araştırdı: Bazı koyunların çok yüksek oranda eteğini alıp onları bir Taser ile ezmeye başlarsanız ne olurdu? Mesela, o şeyle gerçekten onlara gidip onları tamamen mahvetmişseniz?

Görünüşe göre, koyun bu konuda mutsuz olurdu.

Deneyi çalıştırmak için, araştırmacılar bir grup koyun çıkardılar ve saf metamfetaminleri doğrudan damarlarına enjekte ettiler. Ardından, hayvanların kalp atışlarını ölçerken, araştırmacılar, zavallı yaratıkların cehennemini Tasers’la çekti.

Koyun cehennemden geçti, ama hiçbiri ölmedi – bu, deneyin gerçek noktasıydı. Çalışmanın ücretini verenlere göre Tasers’ın tamamen güvende olduğunu kanıtladı. (Muhtemelen fon grubunun Taser International olduğunu söylemeliyiz.) [3]

Taser International, ürünlerinin tamamen güvenli olduğunu ispatladıklarını ve 2000 yılından bu yana öldürdüğü 1000’den fazla insanın, yalnızca ölçülü bir koyun kadar idare edemeyen sakatlar olduğunu ısrarla vurguladı.

Biraz acımasız görünebilir, ancak deney önemli bir amaca hizmet etti: piyasada karlı bir ürün tutmak.

7 Bir Kokain Alışkanlığı Bir Arının İş Ahlakını Nasıl Etkiler?

Fotoğraf kredisi: National Geographic

Ballarla yapılan aylarca çalıştıktan sonra, iki biyolog dünyaya rahatsız edici bir açıklama yaptı. “İnanıyoruz” diyorlardı: “kokain, bal arısı toplumu üzerinde, insan toplumu üzerinde olduğu kadar yıkıcı bir etki yaratabilir” dedi.

Bal arıları kokain beslemek ve çalışmalarını izlemek için aylar harcadılar ve sonuçtan derinden rahatsız oldular.

Arılar kovanlarına ne kadar polen ve nektar bulduklarını “sallama dansı” denen bir şey yaparak bulduklarını söylüyorlar. Bu araştırmacılar, bir arı kokain konusunda gerçekten yüksek olursa, bütün gün sallanacağını ve sonra dans etmeye başladığını öğrendiler. herkes için polen dağlarını geri getirmişti. Sert bir kola alışkanlığı olan arılar, keşfettiler, korkunç yalancılardı. [4]

Bu önemli bir iş, ama daha yapılacak çok iş var. Bildiğimiz kadarıyla, hiçbir ülke kokaini genç bal arılarından uzak tutacak bir taahhüt henüz imzalamamıştır. Eğer yakında hareket edemezsek, çok geç olabilir.

6 LSD’i Düşüren Kediler mi?

Fotoğraf kredisi: vice.com

1970’lerde Princeton’un Sinirbilim Enstitüsü önemli bir deney yaptı: Ne olacağını görmek için LSD’yi bir kedi grubuna verdiler.

Kediler deney için alışılmadık bir seçimdi, ancak baş araştırmacı Dr. Barry Jacobs, karara varılan derin bilimsel mantığı açıkladı. “Fareler sorun olmazdı” dedi bir gazeteciye “ama sadece düşündüm: Bir farenin davranışını değerlendirmek? Sanmıyorum. ” [5]

Kazandıkları görüşler inanılmazdı. Kedilerin bir kısmı deliler gibiydi, bazıları ise uzun süre hiç bir hiçliğe bakıyordu. Neredeyse hepsi uzuvlarını çırpacak ya da kendilerini giydirmeye başlayacak ve sonra aniden duracaktır.

Tüm bunların ne anlama geldiği sorulduğunda Dr. Jacobs, “Kim bilir? Gerçekten diyorum.”

Bacaklarını tuhaf bir şekilde vurmasıyla ilgili bazı inanılmaz sırları çoktan ortaya çıkarmıştı. “Belki — ve bu bir tahmin — belki de [onların pençelerine duyarlılığının artmasıyla ilgisi vardı” dedi. “Ama yine kim bilir?”

Bu araştırmanın bizi nereye götürdüğünü bilemeyiz. Trajik bir şekilde, beklenmedik bir gelişme, deneyleri çökmeyi durdurdu. Jacobs, her şeyi değiştiren yıkıcı anı şöyle anlattı: “İlgi duydum ve bu yüzden kendi başımıza istifa ettik.”

5 Depresyondaki Köpekler Prozac Almalı mı?

Hayvanlar bütün psikolojik sorunlardan muzdariptir. Köpek kaygısı ve kedi travma sonrası stres bozukluğu ile ilgili önemli araştırmalar yapıldı, ancak çok sayıda psikolojik hastalık hala trajik bir şekilde teşhis edilmedi. Örneğin, bal arıları depresyon yaşayabilir ancak bunun için nadiren tedavi edilir. Daha da kötüsü, milyonlarca meyve sineği sessizce DEHB’de acı çekiyor.

Neyse ki, bugün insanlar Prozac’ı evcil hayvanlarına besleyebilirler. Etkileri inanılmaz. Bir çalışmada, araştırmacılar Prozac’ı yaklaşık 100 köpeğe verdiler ve kaygı semptomlarının anlamlı derecede azaldığını buldular. Tahtada Prozac verilen köpekler daha az tahrip etme davranışı sergilemiş ve daha az idrara çıkma problemi yaşamıştır. Ayrıca, onlardan birinin nöbet geçirdi, ama her neyse. [6]

Deneylerinin bir sonucu olarak, köpekler için ısmarlama Prozac bugün her yerde evcil hayvan severler için mevcuttur. Ancak veteriner hekimler, hayvanlara yönelik antidepresanlar pazara girmeden önce bile harekete geçti. Anketler, yüzlerce veteriner hekimin Prozac’ı insanlara yönelik köpek ve kedilere yıllardır verdiğini ortaya koydu.

4 Bir Maymun’un Alkolle Hayatını Öldürür müsün?

Eğer çoğu insan gibiyseniz, size her gece sonsuz bir likör salgısı verildiyse, makak maymunu popülasyonunun nasıl zarar göreceği ile ilgili sorular. O zaman bir araştırma ekibinin soruyu incelemek için aylar harcadığını bilmekten memnun olacaksınız.

“Kadın makak maymunları tarafından alkolün kendi kendine yönetimi” olarak adlandırdıkları bir deney yaptılar. Bu, bayan maymunlara birkaç içki içtiklerini ve gecenin onları nereye götürdüğünü görmeye karar vermelerinin bilimsel bir yolu.

Araştırmacılar, maymunların vücut kütlelerinin yaklaşık yüzde 0,4’ünü bir gün çağırmadan önce sert likörde içeceklerini keşfetti. Ve evet, onları mahvedecek. En zorlu dişi maymunlar yumurtlamayı bıraktı.

Bu aslında ilginç bir keşif ama insanlara ne olduğunu zaten biliyorlardı. Araştırmacılar, keşiflerinin “alkollü kadınların klinik çalışmalarının sonuçlarını paralele getirdiğini” yazdıklarını, yani bu deneyin bize insanlar hakkında hiçbir şey öğretmediğini belirtti. Tamamen maymunlar üzerinde bir deneydi. [7]

Bu yüzden endişelenme. Bu araştırmacılar, değerli maymunlarımız üzerinde bir deney yapmadan önce, insanlar üzerinde ön testler yaptıklarından emin oldu.

3 Ecstasy Üzerine Sıçanlar Yüksek Sesle Müzik Çalkantılı mı?

İtalya’daki Bari Üniversitesi’ndeki bir araştırma ekibi, farelere MDMA vermeye, yüksek tekno müzik çalmaya ve farelerin başlayıp başlamayacağını görmeye karar verdi. Bunların hepsi, araştırmacıların İnternet kapalıyken kendilerini eğlendirmeye devam edip edemeyeceklerini bulmaya yönelik olduğunu düşündüğümüz bir deneyin parçasıydı.

Bütün Ecstasy’nin birkaç hit olması durumunda, farelerin çok sinirlenmediğini keşfettiler. Bunun yerine, utangaç oldular ve pençelerini ovuşturdular, muhtemelen kendi kürklerine dokunmanın ne kadar inanılmaz olduğunu düşündüler. Araştırmacılar yüksek sesle müziği parti ilaçlarıyla birleştirirken, sıçanlar tam bir sıçan sıçan alemine girdiler.

Kuşkusuz, çalışmak biraz garip bir şey. Ancak rapor daha da garip. Sadece farelerin sinirlenip kirlenmediğine dair notlar almamışlar – hayvanların teknikleri hakkında da ayrıntılı bilgi aldılar. Araştırmacılar, hangi hayvanların “boşalmaya ulaştığı” hakkında ayrıntılı notlar tuttu ve hatta performanslarından şikayet ettiler. Araştırmacılar, “cinsel açıdan deneyimli erkek fareler” bile, “özellikle bozucu davranışsal davranışlara sahipti” dedi. [8]

2 Bir Meyve Freebase’e Ne Kadar Uçabilir?

Denemelerine başladıklarında, Colleen McClung ve Jay Hirsh, kaç araştırmacının daha önce hayvanların önüne kokain dağları attığının farkındaydı. Ancak, bu çalışmaların yeterince ileri gitmediğini düşünüyorlardı.

Henüz, sadece hayvanların güvenli dozlarda güvenli ilaçlar alması durumunda ne olacağını test ettiler. McClung ve Hirsh gelene kadar, hiç kimse henüz böceklerin rüzgara dikkat etmemesi ve yeni kokain serbest bırakmaya başlaması halinde ne olacağı sorusunu henüz araştırmamıştı.

Araştırmacılar farklı dozlar denemiş ve bir meyve sineğini öldürmek için yaklaşık 200 mikrogramlık serbest kokain aldığını belirlemiştir. Bir meyve sineği sadece 25 mikrogram aldıysa, tamamen iyi olacaktı ve bununla başa çıkabilirdi ve bir sorunu olduğunu söyleyerek onunla uğraşan kimseye ihtiyaç duymazdı.

Yeterince yükselip ölmek için yetmeyen, diğer meyve sinekleri aslında duvarlardan sıçradı. Bazıları akılsızca çevrelerde dönmeye başladı. Aşırı durumlarda, ters çevrilmişlerdi ve titrüyorlardı, titriyorlarmış gibi davranıyorlardı. [9]

1 LSD’deki Yunuslar İngilizce Konuşabilir mi?

Fotoğraf kredisi: Koruyucu

John C. Lilly konuşması için bir yunus öğretmeye çalıştı. Bir yunus LSD’si verirseniz, bunun konuşabileceğine inanıyordu – popüler ve uzun süredir devam eden teorisine dayanan bir fikir, dostum, eğer bu şeyleri yunuslara verirsek, muhtemelen, konuşmaya başlayacaklardı. ya da başka birşey.

Deney biraz daha mantıklı bir şey olarak başladı. Her anını birlikte yaşayarak ve bir yunusla konuşarak hem yunus konuşmasında hem de yüksek lisansta bir öğrenci yapmak için ne kadar kurtulabileceğinizi görmek için Margaret Howe Lovatt adlı bir kadını işe aldı.

Görünüşe göre, ikinci sorunun cevabı “çok”. Deney işe yaramadığında, Lilly Margaret’e yunusun el işlerini verdi – tıpkı yunuslarla olduğu gibi – ve her şeyin daha iyi olacağına karar verdi. eğer herkes LSD’de yüksekse.

Tam olarak dışarı çıkmadı. Herkesin şaşırtması için, yüksek bir yunustan ne kadar zaman harcadıkları önemli değil, yine de İngilizce konuşmuyordu. [10]

Lilly, denemenin fon sağlamadaki başarısızlığını suçladı. Daha sonra yeterli zamanı olmadığından şikayet ederdi. Eğer Margaret ve o bir yıl boyunca yetişebilseydi, kesinlikle işe yarardı.

 

.pages_link {font-size: 35px; text-align: center;border-top-width: 1px; padding-top: 22px; border-top-style: solid; border-top-color: rgb(221, 221, 219);}

.Xauthor-bio {display: none;}
.Xpromote {display: none;}

.author-bio p
{
font-size: 18px;
}

.author-bio span.author a
{
font-size: 16px;
}

Mark Oliver

Mark Oliver Listverse’e düzenli olarak katkıda bulunuyor. Yazısı, Onion’un StarWipe’ı ve Cracked.com da dahil olmak üzere başka sitelerde de yayınlanmaktadır. İnternet sitesi yazdığı her şey ile düzenli olarak güncellenmektedir.

Devamını oku: WordPress

Kaynak: https://listverse.com/2018/05/28/10-times-scientists-got-animals-high-to-see-what-would-happen/

 


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

576
576 Beğeni

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win