Şakalar Üzerinden Sansürlenen 10 Komedyen

Komedyenler en karanlık konuda mizah bulur ve sert gerçekleri açığa vurarak toplum hakkında yorum yaparlar. Çoğumuz, sözlerini söyleme hakkına sahip olmadıklarını söylemeye zorlanırdık. Ancak diğerleri, komedinin kısıtlanması gerektiğini söylüyor. Bu listeyi oku ve kendi kararını ver.


537
537 Beğeni

Komedyenler en karanlık konuda mizah bulur ve sert gerçekleri açığa vurarak toplum hakkında yorum yaparlar. Çoğumuz, sözlerini söyleme hakkına sahip olmadıklarını söylemeye zorlanırdık. Ancak diğerleri, komedinin kısıtlanması gerektiğini söylüyor. Bu listeyi oku ve kendi kararını ver.

10 Mona Shaikh

1

Fotoğraf kredisi: LA Weekly

Mona Shaikh Pakistan’da doğdu ve 15 yaşında Amerika’ya taşındıktan sonra standup komedi alanında bir kariyere ilgi duymaya başladı. “Politik açıdan dengesiz bir ülkede büyüdüm, bu yüzden politika benim kumaşıma dokunuyor” dedi. “Artık sanatçı olamam ve insanları etkileyen şeyler hakkında konuşamam.” En tartışmalı anları, Müslüman dünyasının eleştirileri olmuştur.

Dubai’de durgunluk yaparken, şehirden yasaklanma tehdidi altında insan hakları ihlallerini tartışmaktan veya Suudi Arabistan hükümetini eleştirmekten sansürlendi. Suudi Arabistan konusunda sessiz kalmadı, ancak bir kez Suudi hükümetiyle alay eden kadınların araba kullanmasına izin vermediği için alay ediyordu. Ayrıca bazı Müslümanların imamlarının aile içi şiddete yaptırdığı ve Pakistanlı erkeklerin bakirelere takıntılı olduğu konusunda şaka yaptığını, çünkü eleştirilmekten hoşlanmadıklarını söyledi. Bütün bunlar ona “Yaramaz Müslüman” lakabını kazandırdı ve web sitesinin Pakistan ve Suudi Arabistan’da yasaklanmasına kadar ölüm tehdidinden geri tepti.

9 Sabina Guzzanti

2

Fotoğraf kredisi: Wikimedia

İtalyan aktris ve komedyen Sabina Guzzanti, politik bir hicivci olarak popülerlik kazandı. Başbakan Silvio Berlusconi ile alay ettikten sonra ilk tartışmaya vardı. Sablus, Berlusconi ile ilgili izlenimlerini yaparken “Avrupa tutuklama emri için anlaşmayı imzalamayacağım” dedi. “Bir şey, bir yargılamanın hükmünü tahrif etmek için bir İtalyan hakime rüşvet vermektir; Başka bir şey de bir avuç Avrupa yargıçına rüşvet vermektir. Çok pahalı ve herhangi bir ticari faaliyete boğuluyor. ”

Gerçekten en çekişmeli anı eşcinsel hakları için düzenlenen bir mitingde yaptığı konuşmada geldi. “20 yıl içinde Ratzinger ölecek ve cehennemde sona erecek, queer şeytanları işkence görecek — pasif olanlar değil, ama çok aktif olanlar” diyerek alıntı yaptı. Birçok İtalyan için bu kabul edilemezdi ve birçok İtalyan politikacısına, bu, 1929’da papalık ve Benito Mussolini arasında yapılan bir antlaşma ile ortaya konan belirsiz bir yasaya dayanarak kovuşturma gerekçesiydi. Antlaşma 1980’lerde revize edildi ve yapılan değişikliklerden biri, Guzzanti’nin suçlandığı suçu kaldırmaktı. Guzzanti, “Ancak İtalya’da pek çok yeni yasa geçirme alışkanlığı var ve nadiren eskileri iptal etmeyi unutmuyorum” diyor. “Öyleyse yenileri ve yaşlı bir arada.”

Bazı hükümet yetkilileri bunun için zorlansa da, Sabina asla hapse atılmadı. Silvio Berlusconi, Roberto Castelli’nin yaptığı açıklamada, “Sabina Guzzanti’nin söylediği hiçbir şeye katılmıyorum – Papa hakkında söylediklerinden çok daha az – ancak ne isterse büyük saçmalık demeye hakkım var” dedi. Adalet Bakanı.

8 Daniel O’Reilly (Dapper Gülüyor)

3

Fotoğraf kredisi: BBC

Dapper Laughs, Daniel O’Reilly tarafından İngiliz delikanlı kültürünün bir temsili olması beklenen bir karakter. “Oi, Oi” ve “uygun nemli” gibi tercümanlarla sosyal medyada iyi tanındı.

Sorun Daniel’in çalıştığı bir komedi kulübünde başladı. İzleyicilerden bir kadının arkadaşını kızartmasını istediğini iddia ediyor; Tekrar ettiği “Bir tecavüz için ağlıyor” dedi. Bu, Daniel’in cinsel saldırıyı teşvik ettiğini söyleyen İngiliz medya kuruluşları arasında öfkeye yol açtı. Kamusal tepkiler çok fazlaydı ve ITV2’den gösterisini kaldırmasını isteyen dilekçelerle. Bu dilekçeler nihayetinde başarılı oldu ve gösteri iptal edildi. Daniel ayrıca yaklaşmakta olan turunu da iptal etti – yapmasaydı memnuniyetle karşılanmayacağını, onun da belli mekanlarda ön hazırlık yapmasını engellemek için dilekçeleri vardı.

7 Markus Meechan

Markus Meechan bir İskoçya vatandaşı ve YouTube komedyenidir. 11 Nisan 2016’da, YouTube’da kendisini ciddi sıkıntıya sokan bir video yükledi. “M8 Yer A Nazi’yi Kazıyor” başlıklı filmi, kız arkadaşının pugunun Nazi selamlarını verdiği ve “Yahudileri Gazlaştır” gibi emirlere yanıt verdiği bir video idi.

Markus, videoda ırkçı olmadığını ve kız arkadaşını kızdırmak için videoyu yaptığını belirtir ancak bu İskoç polisi için önemli değildi ve 28 Nisan 2016’da tutuklandı. Markus daha sonra, “Onlara neden olduğum herhangi bir suçtan dolayı Yahudi topluluğuna çok üzgünüm. Bu asla niyetim olmadı ve özür diliyorum. ”

6 Mike Ward

5

Fotoğraf kredisi: Wikimedia

Mike Ward bir Kanadalı komedyendir; Jeremy Gabriel adında engelli bir gencin pahasına şaka yaptı.

Jeremy, yüzdeki kemik ve dokuların gelişimini etkileyen bir durum olan Treacher Collins sendromuyla doğdu. Papa için şarkı söylemek için uçurulduktan sonra Kanada’da büyük bir ünlü oldu. Mike, ölmediği için bir dilek çaldığını söyleyerek Jeremy’nin görünüşüyle alay etti. Şakanın başlangıçta söylenmesinden yıllar sonra, Jeremy’nin annesi Sylvie Gabriel, Mike’a karşı bir şikayette bulundu ve kendisini bir insan hakları mahkemesinin önünde buldu. Mike, toplam 42.000 dolar, ahlaki zararlarda 25.000 dolar ve Jeremy’ye cezai olarak 10.000 dolar, mahkeme kararını verdikten sonra Sylvie Gabriel’e manevi tazminatta 5.000 dolar ve 2.000 dolar ceza cezasına çarptırıldı.

Mike temyizde bulunacağını ve şaka yapacağını söyledi: “Bunu kaybedersem, Suriye’ye veya Suudi Arabistan’a veya Kanada’daki gibi serbest konuşmaya saygı duyan başka bir ülkeye taşınacağım” dedi.

5 Jan Bohmermann

6

Fotoğraf kredisi: Wikimedia

Alman komedyen ve hicivci Jan Bohmermann, “Okumakta olduğum şeye izin verilmiyor” dedi, tam da kendi ülkesinde insanlara hakaretlerle ilgili kovuşturma geçmişi olan Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan hakkında tartışmalı bir şiir okudum. Erdoğan, Jan’in “küçük kuyruğu” (Almanya’daki kuyruğu erkek cinsel organına referans niteliğinde) olması ve Kürtleri tekmeleyip çocuk pornosu izlediğini söyleyen şiirinden memnun değildi.

Şansölye Angela Merkel şiiri “kasıtlı olarak saldırgan” olarak nitelendirdi ve mülteci krizi üzerine onlarla bir anlaşma imzaladıktan sonra Türkleri üzmek istemeyen Ocak’ta soruşturma açılmasına izin verdi. Bunun için siyasi muhalifler tarafından ağır eleştirildi. Almanya’da ifade özgürlüğünü tehlikeye attığını söyledi. Dava daha sonra düştü, ancak Jan’ın karşı karşıya kalacağı tek tepki bunlar değildi. Almanya ZDF’deki kamu yayıncısı, Jan’ın şiirini halkın tepkisinden sonra web sitesinden çıkardı. Halkın tepkileri o kadar kötüleşti ki Jan polis koruması altına alınmak zorunda kaldı.

4 Lenny Bruce

7

Fotoğraf kredisi: Wikimedia

ABD’li komedyen Lenny Bruce, 1940’ların sonunda başlayan ve 1966’da ölümüyle sona eren bir kariyere sahipti. Bruce bunun için tutuklandı, ancak suçlamalar azaldı ve kısa süre sonra taşındı.

Tartışma 1961’de reçeteli ilaçlar olduğu ve sahnedeki müstehcenlikleri kullandığı için tutuklandığı zaman gerçekten başladı. 1962’de müstehcen suçlamadan beraat etti ancak polis gösterilerini izlemeye başladı. Aynı yıl, Avustralya’da oynaması yasaklandı ve bir kez daha uyuşturucu ve müstehcenlik suçlamaları nedeniyle tutuklandı. Woody Allen, Bob Dylan ve Allen Ginsberg duruşmada Bruce’a yardım etti, ancak boşuna. 1964 yılında suçlu bulundu. Daha sonra İngiltere ve İskoçya’ya girmesi de yasaklandı.

3 Dieudonne M’bala M’bala

8

Fotoğraf kredisi: Wikimedia

Fransız komedyen Dieudonne M’bala M’bala, Fransız yetkililer tarafından Yahudi karşıtı bir düşmanlık karşıtı olmak ve nefret uyandırmakla suçlandı. M’bala, Fransa’nın Fransa’da Yahudi “köle sürücüleri”, “Holokost neredeyse baskın bir din haline geldi” tarafından yönetildiğini ve bir Yahudi gazeteci hakkında “Rüzgar döndüğü zaman, onun geleceğini sanmıyorum” dedi. bir valiz toplamaya zamanım var. Patrick Cohen’in konuştuğunu duyduğumda gaz odalarını düşünüyorum. Yazık.”

Ayrıca defalarca sahnede Robert Faurisson adında rezil bir Holokost inkarcısı davet etti. Sonuç olarak, Fransız nefret söylemi yasalarını defalarca ihlal ettiği için tutuklandı. Bu onun tek cezası değildi, çünkü gösterisini de iptal etti ve İngiltere’ye girmesi yasaklandı.

2 Bassem Youssef

9

Fotoğraf kredisi: Wikimedia

Hiciv ve politik yorumcu Bassem Youssef aslen bir kalp cerrahıydı ancak YouTube’da popüler olup kendi TV şovunu aldıktan sonra bir komedyen oldu. İslam’a ve Mısır Devlet Başkanı Muhammed Mursi’ye hakaret ettiği iddiasıyla ve “kamu düzenini bozma amacıyla yanlış haberler yaydığı” suçlamaları üzerine başladığı için Yusuf’a sorun düştü. 15.000 Mısır poundu (2.200 $) “Özgürlük bedava değil. . . bu yüzden kefaleti için para ödedi, ”dedi.

Muhammed Mursi’nin atılmasından sonra, Yusuf’un alayı ve hakaretleri General Abdel Fatah el-Sisi’ye; CBC bundan hoşlanmadığı için gösterisini iptal ettiler. “Konuşmamam gereken şeyler hakkında konuştuğumu söylediler. . . Ulusal sembollere hakaret etmek ”dedi. “Ama biliyorsun, Morsi başkandı: ulusal bir semboldü.”

1 Mae Batı

10

Fotoğraf kredisi: Wikimedia

Mae West, bir yazar, film yıldızı ve Broadway sanatçısıydı. İkonik gömlekleri ve künt cinsellikleriyle tanınır. Çok iyi bilinmeyen şey, Mae West’in yaşadığı zulüm ve sansürdür.

1900’lerin başında, Mae West’in mizah ve provokasyon markası her zaman çok iyi gitmedi ve 19 Nisan 1926’da, Mae’nin yazdığı ilk oyun ( Cinsiyet ) 10 günlük bir cümle ile hapse girdi. Bu deneyimden memnun olmayan bir sonraki oyunu daha riskli bir konu ile ilgilendi: eşcinsellik. Drag adlı oyun, Connecticut ve Patterson, New Jersey’de başarılı geçti. Tekrar kaderi kışkırtmak istemeyen ve Yardımcısı Önleme Derneği tarafından tehdit edilmek istemeyen New York, oyunu New York dışında tuttu.

1932’de Mae, Night After Night’da başrol oynadığı ilk film rolünü üstlendi, ancak film yeni bir dizi zorlukla geldi. 1 Temmuz 1934’te, Sinema Filmi Prodüksiyonu Mae filmlerini yoğun şekilde düzenlemeye başladı. Çift girişli ve innuendoslu sansürlerin çevresinde yollar buldu, ancak bu sansür bazı filmlerinin kalitesini büyük ölçüde etkileyecekti. 1936’da Klondike Annie adlı filmi, William Randolph Hearst’ı o kadar kızdırdı ki, ondan ya da filminin yayınlarından söz edilmesini yasakladı.

1943’te Mae filmlere ilgisini kaybetmiş gibi görünüyordu ve 1970’lere kadar bir başkasında görünmüyordu. Ona karşı olan öfkeye rağmen, Mae, o zamanlar sinema izleyicileri tarafından çok beğenildi ve çirkin mizahı ve tarzıyla sevgiyle hatırlandı.

.pages_link {font-size: 35px; text-align: center;border-top-width: 1px; padding-top: 22px; border-top-style: solid; border-top-color: rgb(221, 221, 219);}

.Xauthor-bio {display: none;}
.Xpromote {display: none;}

.author-bio p
{
font-size: 18px;
}

.author-bio span.author a
{
font-size: 16px;
}

Kaynak: https://listverse.com/2017/04/26/10-comedians-who-were-censorsed-over-jokes/

 


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

537
537 Beğeni

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win