İnsan Öncesi Sanatın Gizemli 10 Keşfi

Uzmanlar, sanat dürtüsünün bizi kısık kalpli kuzenlerimizden ayıran şey olduğunu düşünüyorlar. Ancak, son keşifler, sembolik düşünme ve sanatsal ifadenin Homo sapiens'e özgü olmadığını ortaya koymaktadır. Bu gizemli erken sanat örnekleri soy ağacımıza bakış açımızı değiştiriyor ve bizi insan yapan şeyi yeniden tanımlamaya zorluyor.


534
534 Beğeni

Uzmanlar, sanat dürtüsünün bizi kısık kalpli kuzenlerimizden ayıran şey olduğunu düşünüyorlar. Ancak, son keşifler, sembolik düşünme ve sanatsal ifadenin Homo sapiens’e özgü olmadığını ortaya koymaktadır. Bu gizemli erken sanat örnekleri soy ağacımıza bakış açımızı değiştiriyor ve bizi insan yapan şeyi yeniden tanımlamaya zorluyor.

10 Trinil Kabuğu
500.000 Yıl Önce

1

Fotoğraf kredisi: Wim Lustenhouwer / VU Üniversitesi Amsterdam.

Doğu Java, Trinil’de bulunan bir kabuğun üzerindeki zig-zag gravürleri dünyanın en eski sanatı olabilir. Gravürler yarım milyon yıl öncesine dayanıyor ve hem Neandertallerin hem de modern insanların atası Homo erectus’un işi olduğuna inanılıyor.

1890 yılında Eugene DuBois tarafından keşfedilen tatlı midyenin kabuğu incelenmiş ve iskelet kalıntılarıyla birlikte depolanmıştır. 100 yıldan fazla bir süre sonra, Homo erectus’un deniz kaynaklarını kullanmasını inceleyen bir biyolog önemini ortaya çıkardı. Analiz, kalıpların kasıtlı olduğunu ve köpekbalığı dişi gibi keskin bir nesne tarafından oyulduğunu ortaya koydu. Tasarımlar taze bir kabuk üzerinde yapıldı ve karanlık bir tuval üzerine beyaz çizgiler olarak göze çarpıyordu. Uzmanlar hava koşullarını veya hayvanları dışladılar ve Homo erectus’un bu tasarımları kasıtlı olarak oyduğu konusunda çok az şüphe bıraktı.

9 Bruniquel Mağarası Taş Yüzük
176.000 Yıl Önce

2

Fotoğraf kredisi: National Geographic

1990’da, Fransa’nın Bruniquel Mağarası’nın gölgeli girintilerinde iki taş halka keşfedildi. 176.000 yıl öncesine dayanan bunlar, dünyanın en eski tarihli yapılardır. Yüzükler, modern insanların Avrupa’ya gelmesinden 45.000 yıl önce inşa edildi – Neandertaller oluşumları inşa etti.

Halkalar, yerden kırılmış, benzer uzunlukta kesilmiş ve eşmerkezli oval desenlerle yerleştirilmiş yüzlerce sarkıttan yapılmıştır. Mağara içindeki derinliği göz önüne alındığında, uzmanlar ritüel önem göstermektedir. Halkalar, güvenilir bir ışık ve soyut düşünme yeteneği kaynağını kullanarak mağara ortamındaki ustalığı yansıtır.

8 Krapina Kartalları
130.000 Yıl Önce

3

Fotoğraf kredisi: Doğa

Hırvatistan’ın Krapina kentinde keşfedilen kartal pençeleri, Neandertallerin modern insanların Avrupa’ya gelmesinden çok önce keskin bir stil anlayışı olduğunu ortaya koyuyor. Uzmanlar, bu beyaz kuyruklu kartal kuyruklarının, bir bilezik veya bir kolye olarak mücevher olarak giyildiğine inanıyor. Kumaşla birbirine bağlıymış gibi cilalanmış görünürler ve bir kartalın ömrünün ötesinde aşınma içerirler.

Kuyruklar aslen 100 yıl önce büyük bir Neandertal kemiği önbelleği ile keşfedildi, ancak hiç kimse takı ile yakın zamana kadar bağlantı kuramadı. Taonların yaşı, Neandertallerin, modern insanları etkilemeden vücut süslemelerini yapmak için soyut düşünceyi kullandığı anlamına gelir. Uzmanlar, kuyrukların canlı kuşlardan toplandığından şüpheleniyorlar. Kartalları yakalamak, Neandertallerin sofistike avlanma yeteneklerini yansıtan oldukça zordur.

7 Bilzingsleben Fil Tibia
400,000 Yıl Önce

4
1969’da, Almanya’nın Bilzingsleben’in Erken Paleolitik bölgesinde, arkeologlar, sanatın Homo sapiens’ten önemli ölçüde daha eski olduğuna dair ilk kanıtı keşfetti. Soyu tükenmiş bir orman fil kemiğindeki gravürler, modern insan sanatının ortaya çıkışından binlerce yüzyıl önce, 400.000 yıl öncesine tarihlendirilmişti. Uzmanlar, Homo erectus’un çizgileri oyduğuna inanıyor.

Tibia parçası iki grup kesik paralel çizgiden oluşur. Düzenli aralıklarla yerleştirilmişler ve aynı anda bir aletle yapılmış gibi görünüyorlar. Benzer işaretler, Çek Cumhuriyeti’nde bulunan Stranska Skala’daki orman fili omurgasında da görülür. Hiç kimse çizgilerin öneminden emin değil. Bazıları proto-yazma olduklarını öne sürüyor. Diğerleri onların harita olduğuna inanıyor. Bazıları onların takvim işaretleri olmasını önerir. Tibia, insan öncesi matematiksel ve astronomik farkındalığı araştıran çalışmalarda bile kullanılmıştır.

6 La Ferrassie Çocuğun Mezarı
60,000 Yıl Önce

5

Fotoğraf kredisi: Semhur / Wikimedia

1933 yılında, güneybatı Fransa’daki La Ferrassie Neandertal mağara kompleksinde uzmanlar, Avrupa’nın en eski kaya sanatını ortaya çıkardılar. 6 nolu Mezar Alanında bir çocuğun mezarını örten bir kireçtaşı döşemesi keşfetmişlerdir. Türbe yalnızca kültürel karmaşıklığı değil, insan öncesi sanat kanıtlarını da yansıtıyor.

Mezar döşemesinin alt tarafı, ilkel bir kaya sanatı olan fincanlarla işaretlenmiştir. Döşeme iki büyük girinti ve sekiz çift küçük oyuk içeriyordu. Dünyada ve Taş Devri’nin üç döneminden de cupüller bulunur.

Akademisyenler arasında La Ferrassie cenaze törenlerinin yalnızca “doğal çöküş” nedeniyle olup olmadığı hakkında tartışmalar var.

5 Maastricht Belvedere’nin Kırmızı Pigmenti
250.000 Yıl Önce

6
1980’lerde antropologlar Neatherlands’daki Maastricht Belvedere mağarasını keşfettiklerinde toprakta kırmızı bir madde keşfettiler. Analizler, eski popülasyonlar tarafından pigment olarak kullanılan bir demir oksit olan hematit olduğunu ortaya koydu. Bilim adamları kırmızı malzemenin toprağa sıvı halde dökülerek girdiği sonucuna vardılar. Bu, Neandertallerin daha önce düşünülenden çok daha erken bir zamanda, 250.000 yıl önce kırmızı pigmentler kullandığının kanıtıydı.

Malzemenin kaynağı mağaradan 40 km’den (25 mil) uzaktaydı ve sakinleri tarafından taşınmak zorunda kalacaktı. Birçok kişi bu pigmentlerin duvar resmi ve vücut dekorasyonu için kullanıldığına inanıyor. Bu uygulama halen avcı-toplayıcılar arasında kullanılmaktadır. Bununla birlikte, diğerleri şüphecidir; koruyucu, ilaç, böcek kovucu veya yumuşatıcı olarak kullanılmış olabileceğini düşündürmektedir.

Fumane Mağarasının 4 Tüyleri
44,000 Yıl Önce

7

Kuzey İtalya’daki Verona yakınlarındaki Fumane Mağarası’nda antropologlar, insan öncesi sanat algımızı değiştiren bir keşifte bulundular. Bir Neandertal kemiği tortusu arasında, tüylerin dekorasyon ve süsleme olarak kullanıldığına dair kanıtlar ortaya çıkardılar.

22 türün 660 kuş kemiği, uçuş tüylerinin çevresinde kazıma ve kesildiğine dair kanıt gösterdi. Bu tüylerin kendilerinin mutfak değeri yoktur ve hasat edilen türlerin çoğu (akbabalar, şahinler ve kartallar gibi) zayıf gıda kaynaklarıdır. Faydalı kullanımlar, tüylü okların henüz keşfedilmediği için göz ardı edildi. En muhtemel senaryo: Tüyler mücevher veya dekorasyon olarak kullanılmıştır. Bunların günlük kullanım olup olmadığını veya ritüel kullanımla sınırlı olup olmadığını kesin olarak bilemeyiz, ancak Neandertallerin görünüşlerine önem verdiğine şüphe yoktur.

Tan Tan 3 Venüs
400,000 Yıl Önce

8

1999’da Fas, Tan-Tan yakınlarındaki Draa Nehri’nin kıyısında, antropologlar, insan formunun bilinen en eski temsili olabilecek bir nesneyi ortaya çıkardılar. Tan-Tan Venüsü olarak bilinen bu rakam Orta Acheulin dönemine aittir. Tarih göz önüne alındığında, bu Homo sapiens ve hatta Neandertaller tarafından değil, Homo erectus tarafından da yapılabilirdi.

Tan-Tan Venüsünün aslında bir heykel olup olmadığı tartışmaları var. Boya benzeri bir maddenin lekeleri ve yüzeydeki oluklar değişiklik belirtileri gösterir. Kuşkucular, şeklin “tesadüfi doğal hava koşullarına” bağlı olduğunu öne sürüyor. Berekhat Ram Venüsünün keşfedilmesi – aynı şekilde şekillendirilmiş ve şekillendirilmiş bir heykel – insan öncesi bir heykelcik yapı kültürünün baştan çıkarıcı olasılığını öne sürüyor.

2 Gorham Mağarası Sanatı
40,000 Yıl Önce

9

Fotoğraf kredisi: AquilaGib / Wikimedia

2012 yılında, Cebelitarık’ın güneydoğusundaki Gorham Mağarası’nın arkasındaki arkeologlar, Neandertallerin işi olduğuna inandıkları bir gravür buldular. Tasarım, karma etiketi andıran geometrikdur. 40.000 yaşında olduğuna inanılıyor. İnsanlar, Neandertallerin terk etmesinden çok sonra, 10.000 yıl sonrasına kadar mağaraya ulaşmadı.

Tasarımı çoğaltmak için deneyler yapıldı. Uzmanlar, bu işaretleri sert dolomitte çoğaltmanın 200–300 vuruş alacağını keşfetti. Bunların kasıtlı olarak yapıldığı ve soyut düşüncenin sonucu olduğu konusunda hiçbir şüphe yoktur. Bu tasarımın sembolizmine gelince, hiç kimse emin olamaz. Mağara oryantasyonunun 90 derece kaydığı yerlerde izler belirir. Bir harita ya da bölgesel bir işaretçi olma olasılığı araştırıldı.

1 Boyalı Kabuk Kolyeler
50.000 Yıl Önce

10

Fotoğraf kredisi: Scientific American

İspanya’daki araştırmacılar, Neandertal takılarının göründüğü hazineyi ortaya çıkardılar. Buluntular arasında modern insanlar Avrupa’ya yapmadan önce, 10.000 yıldan fazla bir süre önce işçilik kanıtı taşıyan kabukları ve kemikleri içerir. Kabukların birçoğu bir kolyeye takılıyormuşçasına perfore edildi. Kazara meydana gelmesi mümkün olsa da, mermilerdeki boya izleri aksini gösteriyor.

Benzer öğeler Afrika’da 70.000-100.000 yıl öncesine kadar ortaya çıkıyor. Bununla birlikte, Avrupa’da bu dönemde bulunan dekoratif öğelerin göze çarpmayan bir yokluğu var. O zamanlar bu kuzey toprakları uzun zamandır sembolik düşünceden yoksun sayılan Neandertallerin evi idi. Bu boyalı kabuklar farklı bir hikaye anlatıyor.

+ Daha fazla okuma

rsz_640px-piero_di_cosimo_013
Eskiçağ tarihinin birçok şaşırtıcı ve gizemli sanat örneği vardır. İşte konuyla ilgili birkaç liste:

Şimdiye kadar yaratılmış en eski sanat eserlerinden 10
En Büyük 10 Sanat Suçu
Sanat Dünyasını Etkileyen 10 Çözülmemiş Gizemler
İnanılmaz Gizli Anlamlara Sahip 10 Büyük Sanat Eseri

.pages_link {font-size: 35px; text-align: center;border-top-width: 1px; padding-top: 22px; border-top-style: solid; border-top-color: rgb(221, 221, 219);}

.Xauthor-bio {display: none;}
.Xpromote {display: none;}

.author-bio p
{
font-size: 18px;
}

.author-bio span.author a
{
font-size: 16px;
}

Kaynak: https://listverse.com/2016/09/28/10- gizemli- keşifler-of-pre-human-art/

 


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

534
534 Beğeni

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win