10 Ucuz Tasarruf Mağazası Binlerce Değeri Buluyor

İkinci el mağazaları çeşitli istenmeyen ürünlerle doldurulur. Eşyaların çoğu mağazalarda satın alabileceğiniz malların sadece versiyonları. Ancak, bazı insanlar atılan hurdaya gizlenmiş hazineleri bulabilecek kadar şanslılar.


545
545 Beğeni

İkinci el mağazaları çeşitli istenmeyen ürünlerle doldurulur. Eşyaların çoğu mağazalarda satın alabileceğiniz malların sadece versiyonları. Ancak, bazı insanlar atılan hurdaya gizlenmiş hazineleri bulabilecek kadar şanslılar.

10 Bağımsızlık Bildirgesi’nin bir kopyası

z10michael sparks

Michael Sparks, Nashville’deki Music City Thrift Store’u sık sık ziyaret etti. Haftalık gezilerinden birinde sararmış, sıyrılmış, toplanmış bir belgeyi aldı. Açtığı zaman, Bağımsızlık Bildirgesi’nin bir kopyası olduğunu keşfetti. Sparks daha önce Beyannamenin birçok kopyasını devralmıştı; Ancak, bu açıkça özel bir şeydi. Kopya o kadar olağanüstü ki güzeldi ki ilk önce bir gravür olduğunu düşünüyordu. Katip fiyatı istedi. Memnuniyetle ödediği sadece 2,48 dolardı.

Yakında belgeyi araştırmaya başladı ve çok daha değerli olabileceğini anladı. Sparks, Deklarasyonu bir müzayede evine getirdi ve gerçek değerini hemen anladılar. Bağımsızlık Bildirgesi’nin resmi bir kopyasıydı. John Quincy Adams 1820’de 200’ünü görevlendirmişti; Kopyaların sadece 35’inin hala mevcut olduğu biliniyordu. Sparks 36’ncı bulmuştu.

Deklarasyon üzerinde küçük restoratif çalışmalar yapıldıktan sonra, Sparks açık artırmaya koydu. 477.650 dolara satıldı.

9 Philip Treacy El Çantası

9philiptracey

Amatör bir antika avcısı olan John Richard, her zaman gizli değerli eşyaları arıyordu. Dükkanın köşesindeki tozlu bir kutuya gizlenmiş eski bir çantaya rastladığında İngiliz bir tasarruf mağazası olan Oxfam’ı karıştırıyordu. Richard, yüksek kaliteli bir çanta olduğunu söyleyebilirdi ve satın almak istediğini biliyordu. Kasiyere doğru yürüdü ve fiyat istedi. Ne yazık ki, cüzdan 20 dolardı (32 dolar) – Richard’ın harcamak istediğinden daha fazla. Pazarlık etmeye çalıştı ama daha azını almayı reddetti. Isteksizce, o ödedi.

Richard, çantasını kökenlerini doğrulayan bir Philip Treacy mağazasına getirdi: çanta, dünyaca ünlü değirmenci Philip Treacy tarafından yapıldı. Çanta elle dikildi ve Andy Warhol tarafından yaratılmış bir Elvis Presley tasarımına sahipti. Bu çantalardan sadece on tanesi yapıldı. Başlangıçta 200 sterline (315 dolar) satılmıştı; şimdi çok daha değerliydi.

Richard, iki özel alıcıdan ilgi duyduğunu söyledi; her iki teklif de 200.000 £ ‘dan (317.000 $) fazla bir teklif aldı.

8 Ilya Bolotowsky’den Bir Resim

8artcanvas

Beth Feeback, sanatını bir sanat fuarında satma yolunda Goodwill’de durdu. Üşüdü ve onu sıcak tutacak bir şeyler almak istedi. Bir battaniye bulduktan sonra iki büyük tablo gördü. Feeback, sanat eserinin bir hayranı değildi, ama reklâmları kendi sanatı için tekrar kullanmak istedi. Resimler sadece 9,99 dolardı, böylesi büyük hacimler için pazarlık yapıldı.

Sanat gösterisine geldiğinde, Feeback alımlarını, kanvasların arkasındaki etiketi fark eden bir arkadaşına gösterdi – resimler Weatherspoon Sanat Galerisi’ndendi. Arkadaşı, galeri olarak sıkça ünlü sanatçıların yer aldığı tabloları araştırmasını tavsiye etti.

Feeback eve gittiğinde, tablolarını diğer terazilerle kurdu ve aylarca unuttu. Neyse ki, resmin üzerine boyamadan önce arkadaşının tavsiyesini hatırladı. Feeback resimleri araştırdı ve onlardan birinin ünlü bir soyut sanatçı olan Ilya Bolotowsky tarafından “Vertical Diamond” olduğunu buldu.

Feeback, tabloyu 34.375 dolara sattığı bir açık artırmaya getirdi.

7 Bir Jackson Pollock Resmi

pollock

Teri Horton, arkadaşını neşelendirecek bir hediye bulmak için tasarruflu bir dükkânın içine girdi. Büyük, çirkin bir tablo buldu ve fiyatı 5 dolara sattı. Arkadaşı resmin dışında bir kahkaha attı. Maalesef, resim evine sığmayacak kadar büyüktü, o yüzden resmi Horton’a geri verdi. Horton da aynı problemle karşılaştı, bu yüzden tabloyu kulübesine koydu ve unuttu.

Tabloyu bir bahçe satışında satmaya çalıştı. Bir sanat öğretmeni satışa geldi ve ona resmin Jackson Pollock tarafından olabileceğini söyledi. Horton, “****, Jackson Pollock kim?” Diye sordu. Pollock’un ünlü bir ressam olduğunu söyledikten sonra, Horton kendi araştırmasını yapmaya karar verdi. Orijinali olduğuna ikna oldu.

Maalesef, sanat dünyası aynı fikirde değildi. Tabloyu onaylamazlardı. Resmin kökeni ve tarihi bilinmiyordu, bu da parçanın meşru olup olmadığını bilmek zorlaştırıyordu.

Bu Horton’u durdurmadı. Adli tıp uzmanı tutmaya karar verdi. Pollock’un stüdyosunda ve Pollock’un diğer resimlerinde bulunan parmak izleriyle eşleşen tuvalin arkasında bir parmak izi buldu. Adli tıp uzmanı ayrıca Pollock’un stüdyosunun tabanındaki boyanın Horton’un tuvalindeki boyayla eşleştiğini keşfetti.

Sanat dünyası, resmi otantik kabul etmeyi reddetti. Bununla birlikte, bazı koleksiyonerler ilgiyi dile getirdi. Horton, reddettiği 9 milyon doları teklif etti. Resminin 50 milyon dolar değerinde olduğuna inanıyor ve daha az almayacak. Horton 25 yıl sonra resme hala sahip.

6 İmzalı bir Picasso Afişi

6picasso11n-1-web

Zachary Bodish, Pablo Picasso sergisinin reklamını yapan bir posterin karşısında tökezlerken kitschy sanatını arayan bir mağazaya göz atıyordu. Bodish, posterin kaliteli bir reprodüksiyon olduğunu düşündü ve 14.14 dolara satın aldı.

Eve gitti ve poster hakkında bilgi araştırdı. Eseri araştırırken, posterin altındaki kırmızı izleri fark etti. Bodish, bunların Picasso’nun imzası olacağını düşündü. Özel bir şey alabileceğini fark etti.

Bodish, posteri sanat uzmanlarına getirdi. Posterin bir leylek olduğunu keşfettiler – Picasso muşamba üzerine bir tasarım çizdi, sonra da mürekkeplendi ve kağıda basıldı. Poster, 1958’de Fransa’nın Vallauris kentine ait yıllık çömlekçi şovu için yaratıldı. Bu posterlerin sadece 100’ü vardı ve bu altı numaraydı. Tek basamaklardaki baskılar, sanatçı tarafından kişisel olarak incelenme olasılıkları daha fazla olduğundan daha değerlidir.

Bodish, baskıyı 7.000 dolara sattı.

5 350 Yıllık Bir Yağlıboya Resim

5auction

Eski bir antika satıcısı olan Leroy, Goodwill’e göz atmayı severdi. Evi ikinci el eşyalarla doluydu ve koleksiyonuna eklemek için istekliydi. Bir gün mağazaya bakıyordu ve çerçeveli bir yağlıboya resim dikkatini çekti. Leroy, çerçevenin 1800’lerde yapıldığını söyleyebilirdi ve resmin aynı zaman diliminde olduğunu varsayıyordu. Setin birkaç yüz dolar olacağına inanıyordu. Leroy mutlu bir şekilde tablo için 3 dolar ödedi.

Resmi, bir yıl boyunca kaldığı evine astı. Kayınpederi, resmin Leroy’un tahmin ettiğinden daha değerli olabileceğini düşündü. Resmi, tarihi hakkında bilgi edinmek için Antika Yol Gösterisine getirdi. Resmin 17. yüzyıl ortalarında Amsterdam’da bir Flaman okulunda boyandığını keşfettiler. Biri 200 yıl sonra yeniden çerçeveledi. Tabloyu 20.000 – 30.000 $ arasında değerlendirdiler.

Leroy tabloyu satmaya karar verdi. 190,000 dolara sattığı müzayedeye getirdi.

4 Nadir Bir Saat

111ZacharyNorrisfPhoenixboughta

Zach Norris bir golf arabası bulmak için Goodwill’e gitti; Ancak, önce saat bölümünde hızlı bir göz atmaya karar verdi. Norris eski saatleri çok severdi ve koleksiyonunu genişletmeye her zaman hazırdı. Ölü pilleri olan ucuz saatlerle dolu bir sepete girdi ve oldukça nadir bir şey keşfetti.

Norris bir 1959 Jaeger-LeCoultre Deep Sea Alarm saatini buldu. Sadece 900 tane yapılmıştı. Norris, inanılmaz bir keşif yaptığını biliyordu. Saat biraz yıpranmış, ancak yine de iyi durumda idi. Saatin durumu ne olursa olsun, Norris bunun 5,99 $ fiyat etiketinden çok daha değerli olduğunu biliyordu.

Norris saati merakla aldı ve marka için bir satıcıya götürdü. Saati doğruladılar. Norris devam ettirmek istese de paraya daha çok ihtiyacı vardı. Saat koleksiyoncuları için bir web sitesinde bulduklarını açıkladı. Birçok insan saatle ilgilendi. Norris birkaç teklif aldı ve sonunda 35.000 dolar artı 4.000 dolarlık bir Mega Speed Master saati için teklif kabul etti.

3 Vince Lombardi Kazak

z3Vince_Lombardi_Sweater_

Sean ve Rikki McEvoy, çevrimiçi olarak satılacak vintage kıyafetler bulmak için sık sık tasarruf mağazalarına göz attı. Sean, önünde “West Point” bulunan ilginç bir süveter buldu. Sadece 0.58 dolardı, bu yüzden almaya karar verdiler. Satın aldıktan sonra Rikki, içinde birkaç tane güve deliği olduğunu fark etti. Onları satamayacaklarını, bu yüzden kocası için dikeceğini karar verdi. Bunun yerine, süveteri bodruma koydu ve unuttu.

Aylar sonra çift, efsanevi futbol antrenörü Vince Lombardi hakkında bir belgesel izliyordu. Aldıkları süveteri giyiyordu. Rikki alt kata koştu ve kazağı buldu. Lombardi kelimesi, süveterin içine dikilmiş bir pamuklu renk örneğinde siyah mürekkeple yazılmıştır.

Sean, süveterin gerçekten Lombardi’nin olup olmadığını görmek için Dallas’a gitti. Tek tip bir kimlik doğrulama şirketi onun olduğunu doğruladı. Kazak ulusal ilgi gördü. Lombardi, 1959’dan 1967’ye kadar Green Bay Packers’ın baş koçu olmuştu. Bu süre zarfında ekibi beş NFL Şampiyonası ve ilk iki Süper Kaseyi kazandı.

Kazak açık artırmada 43,020 dolara satıldı. Müzayede işlemlerini gerçekleştiren şirket, satışlarından aldıkları komisyon olan 4.000 $ ‘ı Goodwill’e bağışladı.

2 Kırmızı Burun Baskı

2sdut-in-this-wednesday-nov.-28-201-20160904-001

Bir resim gözünü çektiğinde, Karen Mallet Goodwill’e göz atıyordu. Büyük, kırmızı bir burun benzeri üçgene sahip siyah beyaz çizgiler içeren büyük bir soyut baskıydı. Baskının kendisine aldırış etmedi; sadece köşedeki imzayla ilgileniyordu – Alexander Calder. Mallet imzanın gerçek olup olmadığını bilmiyordu; ancak, tabloyu sadece 12.34 dolar olduğu için satın alması gerektiğine karar verdi.

Mallet, eve geldiğinde Calder’i araştırmaya başladı. Kendi baskısına benzeyen litografları – yetkili kopyalarını – yarattığını öğrendi. Mallet, izinin – ve imzasının – gerçek olduğuna inanmaya başlamıştı. Uzman görüşü almaya gitti ve Mallet’in izinin gerçek olduğunu doğruladılar.

Onun eseri, Calder’in Kırmızı Burnunun litografiydi. Mallet’in kopyası 1969’da basılan 75’in 55’i. Oldu. Bir güzel sanatlar şirketi baskının değerini 9,000 dolar olarak belirledi. Mallet şimdilik parçayı saklamaya karar verdi – onun üzerinde büyüdüğünü söyledi.

1 Fotoğraf Billy the Kid

1billythekid

Randy Guijarro gizli hazineler için tasarruf mağazalarını aramayı severdi. Bir tasarruf dükkanına girip birkaç “önemsiz” kutuyu kazmaya başladı. Hoşuna gittiği ince metal levhalara basılmış eski fotoğraflar olan üç teneke tipi buldu ve üçlü için üç dolar ödedi.

Eve geldiğinde bir büyüteç çıkardı ve fotoğraflardan birini inceledi. Ünlü haydut Billy Kid’i tanıdığında şok oldu. Guijarro karısını aradı. İnternete baktı ve fotoğraftaki diğer iki kişinin fotoğraflarını buldu – onlar Billy çetesinin bir parçasıydı.

Guijarro bulduklarını söylediğinde koleksiyonerler şüpheliydi. Bir ekibin fotoğrafı doğrulaması bir yıldan uzun sürdü. Fotoğraftaki 18 kişinin hepsini tanımlamayı başardılar. Resim Billy, çetesi, arkadaşları ve aileleri içeriyordu. Kroket oynuyorlardı.

Araştırmacılar daha sonra fotoğrafın New Mexico’daki Chaves Country’de çekildiği yeri buldular. Fotoğraftaki binanın kalıntılarını bile buldular. Bunun gerçek bir fotoğraf olduğu ortaya çıktı.

Billy the Kid hayranları çok mutlu oldular. Billy’nin yalnızca bir fotoğrafı daha bulunmuş ve 2011’de 2,3 milyona satılmıştır. Guijarro’nun fotoğrafı 5 milyon dolara değerlendi ve sigortalandı.

.pages_link {font-size: 35px; text-align: center;border-top-width: 1px; padding-top: 22px; border-top-style: solid; border-top-color: rgb(221, 221, 219);}

.Xauthor-bio {display: none;}
.Xpromote {display: none;}

.author-bio p
{
font-size: 18px;
}

.author-bio span.author a
{
font-size: 16px;
}

Kaynak: https://listverse.com/2017/03/11/10-cheap-thrift-store-finds-that-were-worth-thousands/

 


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

545
545 Beğeni

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win