10 Tuhaf Vitray Pencereler

Geleneksel olarak, vitray konusu, dini olmuştur, ancak bu pencerelerin sıra dışı olması patojenlerin doğal tarihini de göstermiş, bir askeri örgütün yıldönümünü kutlamış ve silahlarda düşmüş bir yoldaşı onurlandırmıştır. Modern tıp teknolojisinin sonuçlarını birleştirdiler, enerji kaynaklarına eklediler ve gezegenin kendisinin nasıl haritalandığı ile yaratılan yanlış izlenimleri düzelttiler. Birkaçı da bir öfke veya anlaşmazlık yarattı.


519
519 Beğeni

Geleneksel olarak, vitray konusu, dini olmuştur, ancak bu pencerelerin sıra dışı olması patojenlerin doğal tarihini de göstermiş, bir askeri örgütün yıldönümünü kutlamış ve silahlarda düşmüş bir yoldaşı onurlandırmıştır. Modern tıp teknolojisinin sonuçlarını birleştirdiler, enerji kaynaklarına eklediler ve gezegenin kendisinin nasıl haritalandığı ile yaratılan yanlış izlenimleri düzelttiler. Birkaçı da bir öfke veya anlaşmazlık yarattı.

10 Grip A Virüsü

1

Fotoğraf kredisi: Jenny Hammond

İnfluenza A virüslerinin makalelerinden ve elektron mikrograflarından çalışan sanatçı Jenny Hammond, bulaşıcı ajanları betimleyen vitray bir pencere tasarladı. Robert ve Marjorie Webster, Tennessee, Memphis’in görevlendirdiği eser, evlerinin girişine yakın bir şeref mekanı.

Pencerenin sağ üst köşesindeki koyu mavi cam, virüslerin küresel sorununu temsil eder; Pencerenin üstündeki rakamlar, virüslerin suda yaşayan kuşlardan domuzlara ve insanlara geçiş yolunu göstermektedir. Virüs parçacıkları, influenza A enfeksiyonu ile ilişkili ateşin göstergesi olan kırmızı bir cam fonuna yayılır. Parçacıklar, ev sahiplerinin solunum yollarına ve akciğerlerine nasıl bağlandıklarını ve yeni suşları nasıl geliştirdiklerini gösterir.

9 Askeri Helikopter

2

Fotoğraf kredisi: BBC

Çoğu kilisenin vitray pencereleri, cemaatlerinin inancını desteklemeyi amaçlayan İncil sahnelerinin tasvirlerine adanmıştır. Bununla birlikte, İngiltere’nin St. Katherine Kraliyet Şapeli Kraliyet Kalesi’nin içindeki Çapa, Kraliyet Topçu’nun 300. yıldönümünü anmaktadır. Pencerede bir Merlin helikopteri, bir sahile demirlenen amfibi tekneler ve karaya vuran askerler gösterilmektedir.

Kale, 29. Komando Alayı’nın evidir. Alayı kurbanı Karl Freeman MBE, pencerenin olağandışı bir kilise camı örneği olduğunu kabul etse de, “inancın alaycı hayata entegrasyonu” nu temsil ediyor.

8 Misk sıçanı ve Tavuk

3

Fotoğraf kredisi: The Daily Times, Brice Stump

Kıdemli müdür John Verrill, Quantico, Maryland’deki St. Philip’in Piskoposluk Kilisesi’ndeki olağandışı vitray pencerelerden birini açıkladı: geç cemaat, eşi Amelia’nin anısına onur vermek için pencereyi görevlendiren Richard Hall, “temsili bir şey istedi Doğu Yakası bölgemizden. ”

Muskratlar yerli hayvanlardır, bu nedenle Hall’ın penceresi, camda bulunan din adamının topuklularını kemiren bir hayvanı içerir – 1700’lerin başında Maryland’deki Anglikan kilisesini düzenlemeye yardım eden Rahip Thomas Bray ve “okuryazarlık ve kitapların bir mirasını bıraktı Miskrat’ın seçiminin de başka bir nedeni var. Kilisenin rahibi Peder Nathaniel Pierce, “Yaklaşık 60 yıl önce Wilmington’daki bir Roma Katolik piskoposu, Lent sırasında miskrat yemenin uygun olduğunu söyledi, bu yüzden kiliseler için para toplamak için burada yıllık miskrat yemekleri düzenlendi.”

7 Wim Delvoye’nın Geri Dönüşümlü Röntgenleri

4

Fotoğraf kredisi: inhabit.com

Sanatçı Wim Delvoye’nin vitray pencereleri ilham verici olmaktan daha kabus. Kafataslarının, iskeletlerin ve çeşitli kemiklerin geri dönüştürülmüş X-ışınlarının modası olan pencereler, lazer kesim çelikten yapılmış, 17. yüzyıldan kalma Flaman Barok tarzı bir şapelin duvarlarını süslüyor.

Pencereler, orijinal figürlerin revizyonlarını, iskelet kalıntısı olarak azizlerin yeniden şekillenmesini veya soyut tasarımları göstermektedir. Bağlantılı omurlar bazı pencerelerin etrafında çerçeveler oluşturur. Omurilik sütü, kan kırmızı camının arka planına karşı sekiz rakamları oluşturur. İskelet kucaklayan öpücük değişimi.

6 Kölelik

5

Fotoğraf kredisi: Yale Press

38 yaşındaki Corey Manafee, Yale Üniversitesi’ndeki Calhoun College’da, onu parçalayarak tanıdığı bir vitray pencere konusundaki memnuniyetsizliğini dile getirdi.

Eski bir yemekhane çalışanı olan Manafee, pencereyi tahrip etmemesi gerektiğini itiraf etti ve üniversite suç duyurusunda bulunmayı veya tazminat almayı reddetti. Bununla birlikte, Connecticut onu suçlu suç işleyen suçundan suçladı. Ayrıca kırık cam bir seyirciye zarar verebileceğinden dolayı, “umursamaz tehlikesi” gibi bir kabahat suçlamasıyla suçlandı.

Manafee’nin vandalizminden önce, üniversite bir çift kölenin pamuk tarlasına girdiğini gösteren pencereyi kaldırmayı planlamıştı. Masraflar düştü ve Manafee’ye işine geri teklif edildi, ancak üniversite ile olan anlaşması, olayla ilgili konuşmasını yasakladı.

5 Konfederasyon Bayrağı

6

Fotoğraf kredisi: Paul J. Richards / AFP / Getty Images

Konfedere memurları Thomas (“Stonewall”) Jackson ve Robert E. Lee’yi onurlandırmak için Washington, Washington’daki Washington Ulusal Katedrali’ndeki vitray pencereleri uzlaştırmak niyetindeydi. Pencereler, bazıları kölelik ve ırk ayrımcılığının hatırlatıcısı olarak kabul edilen Konfederasyon bayrağını göstermektedir.

1958’den bu yana, Katedralin dekanı Çok Rahip Gary Hall, pencerelerin kaldırılmasını istedi. Pencerelerin kaldırılması “zaman, enerji ve para” gerektireceğinden, pencerelerin yanına “tarihsel bağlamlarında açıklamak için” açıklayıcı bir ekran yerleştirilecektir. Temsilci bir grup Hall, hangi yeni pencerelerin yerini alacaklarını belirleyeceğini söyledi. Jackson ve Lee pencerelerinin kaderine karar verin.

4 Güneş Enerjili

7

Fotoğraf kredisi: Sarah Hall

Sarah Hall’ın çevre dostu cam cephelerindeki dikronik cam koleksiyonu, Saskatoon’un elektrik şebekesine bağlanıyor. “Renkli cam tabakaları arasına yerleştirilmiş çeşitli boyutlarda gümüş, trapez güneş hücreleri” olarak tanımlananlar, toplu olarak Lux Gloria olarak bilinen pencereler, Kanada kentindeki bir katedralde kuruluyor.

Sanat eseri, her yıl katedralin elektrik ihtiyacını güçlendirmek için 2.500 kilovat-saat enerji üretmelidir. Artık enerji, şehrin elektrik şebekesini besleyecek.

3 Amerikan Lejyonu Anıtı

8

Fotoğraf kredisi: Journal Sentinel

Wisconsin-Grafton’daki Rose-Harms Amerikan Lejyonu, 27 Mayıs 2013’te kendisinin bir tanesini hatırladı. Komutan Jim Arentz ve eski Komutan Al Richards, o gün B-24 bombacısı Lt. Roy Harms’ın resmen vitrayını açtılar. Mürettebatın öldüğü 2. Dünya Savaşı baskınında.

Savaşta “savaşan kara-deniz-hava kuvvetlerini” temsil eden bir denizci ve asker figürü ile çevrili bombardıman Harms’ın memleketine bakıyor. İyi araştırılmış havacılık sanatıyla tanınan Gary Elshoff tarafından yaratılan “Going Home” adlı pencere, “B-24’te kullanılan tam zeytin rengini” sergiliyor. “Diğer uçakların uçtuğu kamuflaj boya lekelerini çıkardı Ploesti, Romanya’nın bombalama baskınında petrol rafinerileri ”delindi ama Harms’ın uçağı gelmedi ve Harms’ın bombacısının“ U ve kuyruk numarası — 240781 ”i içeriyor.

2 Mapparium

9

Fotoğraf kredisi: Ryan Fischer

Boston, Massachusetts’teki Christian Science Publishing Society binasının kütüphanesindeki üç katlı vitray bir küre olan Mapparium, iki boyutlu harita projeksiyonlarına yansıyan arazi kütlelerinin bozulmasını önler. Bir geçit dünyanın içinden geçiyor. Bunun ardından kürenin merkezine gelen ziyaretçiler, 1935 yılında haritanın oluşturulduğu zaman olduğu gibi dünyayı görmelerini sağlar. 600’den fazla cam kavisli vitraydan oluşan küre, göreceli olarak kusursuz bir ölçekte. Örneğin, harita yansıtma bozulma etkisi nedeniyle, Grönland, geleneksel bir haritada temsil edildiğinden, olduğundan çok daha büyük görünüyor. Vitray kürede, bu bozulma olmadan, doğru görünüyor.

New York Daily News binasındaki dev küreyi görmekten ilham alan mimar Charles Lindsay Churchill tarafından tasarlanan 35.000 dolarlık (bugün 617.555 dolarlık) vitray küre, sömürge Afrika’yı ve Güneydoğu Asya yerine Fransız Hinthindi’sini gösteriyor. Transjordan (Orta Doğu’da), Belucistan (şimdi bir Pakistan eyaleti), Bechuanaland (şimdi Botswana) ve Yanna Tuva (şimdi Rusya’nın bir parçası) gibi garip isimler, diğer 1935 ülkeleri tanımlamaktadır.

Churchill panelleri değiştirilebilecek şekilde tasarladı, böylece kütüphane dünyadaki siyasi manzaradaki değişimlere ayak uydurabildi, ancak daha sonra bir sanat ve tarih eseri olarak Mapparium’un değişmemesi gerektiğine karar verildi.

1 Dalek Modeli

10

Daleklerin İngiliz Doctor Who bilim kurgu dizilerinin mutant uzaylılar vardır. Tipik olarak metalden yapılmış dev sakızlar şeklinde, genellikle tek bir teleskopik kola ve soliter mekanik bir göz bağlantısına sahip bir kubbeye sahiptir. Mutant yabancının Big Finish versiyonu “demirden yapılmış ve dini temalı vitray panellerle kaplanmış” ve “kolunun ucunda bir zıpkın var.

Dikey vitray paneller veya paneller, yaratığın sivrilen silindirik gövdesinin alt yarısı etrafındaki paneller, her biri dört bölmeden oluşan kemerli pencerelere benzer. Birlikte, tek ve birleşik bir sahne oluştururlar. Model, Doctor Who standartlarına göre bile garip, ancak aynı şekilde olması gerektiği gibi göze de dikkat etmeli.

.pages_link {font-size: 35px; text-align: center;border-top-width: 1px; padding-top: 22px; border-top-style: solid; border-top-color: rgb(221, 221, 219);}

.Xauthor-bio {display: none;}
.Xpromote {display: none;}

.author-bio p
{
font-size: 18px;
}

.author-bio span.author a
{
font-size: 16px;
}

Kaynak: https://listverse.com/2016/12/13/10-bizarre-stained-glass-windows/

 


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

519
519 Beğeni

Sizin Tepkiniz Nedir?

hate hate
0
hate
confused confused
0
confused
fail fail
0
fail
fun fun
0
fun
geeky geeky
0
geeky
love love
0
love
lol lol
0
lol
omg omg
0
omg
win win
0
win